על ועדות רפואיות בביטוח לאומי

על ועדות רפואיות בביטוח לאומי

כל מה שצריך לדעת על ועדות רפואיות בביטוח לאומי בכתבה הבאה.

ביטוח לאומי אישי

קרדיט לתמונה: Freepik, vectorjuice

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף הממשלתי שפועל מטעם המדינה ואמור לסייע לאזרחים במידה והם מגיעים למצב בעייתי שבו אין הם יכולים או מסוגלים לכלכל או לפרנס את עצמם.

ישנם כללים ונהלים נוקשים ומפורשים איך מתנהגים בכל מקרה ובכל מצב על מנת למצות את הזכויות הסוציאליות דרך השירות של המוסד לביטוח לאומי אך חשוב להבין שהכל מתחיל ונגמר בתשלום של דמי הביטוח הלאומי על ידי כל אזרח ואזרח במדינה, החל מגיל 18.

למוסד יש את דרכי הפעולה שלו ואם אכן בקרב אזרח זה או אחר נוצר מצב רפואי או בריאותי בעייתי אשר מונע ממנו לעבוד ולפרנס את עצמו יש מה לעשות ואיך להתנהל. כיום בעזרת רשת האינטרנט כל אזרח יכול לוודא בקלות דרך אתר ביטוח לאומי שאכן שולמו עבורו כל דמי הביטוח הלאומי כך שלא יהיו לו חובות או פיגורים בתשלומים.

רק ביטוח לאומי תשלומים רציפים וסדירים יבטיחו שבמקרה הצורך אותו אזרח יוכל להופיע בפני הוועדה הרפואית על מנת שיכירו לו במצב בריאותי שמונע ממנו לפרנס את עצמו כפי שהיה רגיל עד כה.

הוועדות הרפואיות – כשמן כן הן – אלה ועדות שמתכנסות מדי פעם ויושבים בהן אנשי מקצוע מעולמות הרפואה, הבריאות והרווחה. לאחר שמגישים למוסד לביטוח לאומי את כל הטפסים והמסמכים הרפואיים – תתקבל החלטה בנוגע לאותו אזרח האם לזמן אותו לוועדה הרפואית.

במהלך הדיון בוועדה ישאלו אותו שאלות, יוודאו את המצב הבריאותי שלו ויסרקו בצורה יסודית ומעמיקה את המידע אשר מופיע במסמכים הרפואיים שלו, על מנת לוודא שאכן מדובר במצב שלא מאפשר לו לעבוד או שמקשה עליו לפרנס את עצמו בכבוד או במינימום הדרוש. חשוב להבין שמי שלא שילם בצורה סדירה את דמי הביטוח הלאומי חייב לבצע תשלום חוב ביטוח לאומי, שכן עצם קיומו של החוב עלול לגרום לכך שהוועדה תבוטל והוא לא יוכל להופיע בה.

דבר נוסף וחשוב הוא קבלת ייעוץ מקצועי ממי שמכיר את דרך הפעולה של הוועדות על מנת שאותו אזרח יגיע לוועדה כשהוא כמה שיותר מוכן – עם כל המסמכים הדרושים, יידע מראש מה עומדים לשאול אותו, יידע מה ואיך לענות כך שיבינו לעומק ובצורה אותנטית את המצב הבריאותי שלו ועוד.

מאד מקובל בשנים האחרונות להיות מיוצגים על ידי עורכי דין במהלך הוועדה הרפואית, מה שבזכותו אכן אפשר למצות את הזכויות הרלוונטיות ללא דאגה. לא אחת הוועדות שואלות שאלות שלא תמיד יש איך לענות עליהן או שאפילו לא מבינים את הקשר שלהן למצבו הבריאותי של אותו אזרח ולכן יש חשיבות גבוהה להגעה מוכנים ככל האפשר. מרכזי יד מכוונת ביטוח לאומי הם מרכזים שפועלים בפריסה ארצית וניתן לקבל בהם ייעוץ ללא תשלום בנוגע להגעה מוכנים ככל האפשר להופעה בפני הוועדה הרפואית.

לא בכדי אומרים שהוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי חורצות גורלות. עבור מי שקרה לו מקרה רפואי שמונע ממנו לעבוד – הוועדה הרפואית תהיה הצלה אם אכן יוחלט במהלכה שהוא זכאי לקצבה או תמלוגים כלשהם בשל אותו מצב רפואי.

אפשר לומר שהמשמעות והמהות של תשלום ביטוח לאומי מתנקז לוועדות הרפואיות ולכן חשוב מאד לוודא תמיד ולאורך כל השנים שלא מדלגים על אף תשלום.

 אפשר להיות רגועים ולדעת שבמידה ויתעורר מצב בעייתי – אפשר יהיה לפנות אל אנשי מקצוע שיעזרו להתכונן בצורה הכי טובה לקראת הופעה מול הוועדה הרפואית וכך לקבל את הסיוע מהמוסד לביטוח לאומי. לא תמיד אנשים מבינים את המשמעות של התשלום ורואים בסכום הכסף שנעלם מהמשכורת מס שהם מקווים שלא יצטרכו לשלם אך ללא ספק מדובר במס חובה חשוב ביותר שעדיף לקוות שלא יהיה בו שימוש הלכה למעשה בדמות קבלת תמלוגים או קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי בשל בריאות לקויה וחוסר אפשרות להתפרנס בכבוד.

שימו לב: המידע המוצג בכתבה זו הוא אינו מידע או ייעוץ משפטי בשום צורה. הכתוב לא מחליף התייעצות עם עורך דין או בעל מקצוע בתחום ביטוח לאומי ולא מכוון לייעוץ בשום אופן. המטרה שלנו באתר מרכז הידע הוא לעזור לכם להתמצא במידע הרב שנמצא ברשת, ולתת מענה אמין ככל האפשר למידע שאתם זקוקים לו.

עוד עניינים מעניינים במרכז הידע:

תפריט נגישות