קצבאות ביטוח לאומי – מאגר מידע אינסופי [מעודכן 2023]

קצבאות ביטוח לאומי – מאגר מידע אינסופי [מעודכן 2023]

כל מה שצריך לדעת על קצבאות ביטוח לאומי במקום אחד – מרכז הידע!

קצבאות ביטוח לאומי

קרדיט לתמונה: Freepik, storyset

על איזה קצבה תרצו לקרוא?

קצבאות פטירה והתאלמנות

התאלמנות אינה פשוטה בשום גיל, בשום שלב בחיים וללא קשר אם היא הייתה צפויה או הגיעה בהפתעה. המשמעות היא שאדם כלשהו – גבר או אישה, עומד להישאר לבדו מבחינה זוגית או משפחתית ודברים רבים עומדים להשתנות בחייו בצורה משמעותית. הרבה מאד תהפוכות קורות כאשר בן או בת הזוג מתים ומי שנשאר בחיים צריך לאסוף את עצמו ולוודא שיש לו איך לקיים את עצמו.

 

זה בדיוק התפקיד של המוסד לביטוח לאומי ועבור מקרים כאלה ודומים להם הוא הוקם. המטרה שלו היא לוודא שכל אזרח במדינה מתקיים בצורה בסיסית ומכובדת. כאשר נפטר אדם מסוים יסייע המוסד לביטוח לאומי לשאריו, כלומר לבני המשפחה מקרבה ראשונה של הנפטר מבחינה כלכלית והם יקבלו כספים שיעזרו להם להתקיים. במוסד לביטוח לאומי יש מערך שלם שעוסק בתחום של התאלמנות ופטירה וכך למשל יש תשלומים שיקבלו בני המשפחה אפילו בסמיכות למועד הפטירה – דמי קבורה למשל, שהם כל ההוצאות הנדרשות לשם הבאתו של הנפטר לקבורה בישראל.

חשוב לציין שלשם היותם של אזרחים זכאים להטבות אלה עליהם לשלם את דמי הביטוח הלאומי לאורך השנים, אם דרך תלוש המשכורת שלהם ואם דרך תשלום באופן עצמאי אם היו בעלי עסקים. דרך אתר ביטוח לאומי אפשר לוודא ולהבין את כל הפרטים והזכאויות וכך להיערך מבחינה כספית ליום שאחרי, כלומר למציאות החדשה ללא אותו אדם שנפטר.

 

קצבאות דיווח על חזרה לעבודה או הפסקת עבודה

הנחת היסוד היא שאזרח צריך לעבוד על מנת לכלכל את עצמו ולכן יש קשר בין היותו עובד בעבודה מסודרת לבין התשלום שהוא משלם לביטוח הלאומי. דרך אתר ביטוח לאומי אפשר כיום להתחבר לאזור אישי ושם לקבל מידע שמותאם למי שמתחבר באופן אישי ולוודא שאכן מעודכן הסטטוס הנכון, בעיקר עבור מי שלאחרונה עשה שינוי כזה או אחר במה שקשור לתעסוקה שלו. תשלום ביטוח לאומי חייב להמשיך להיות מנוכה מתלוש השכר שלו ובמידה והוא מפסיק לעבור הוא צריך לוודא שהפסקת העבודה מתאימה למצב שלו או מאושרת מבחינת המוסד לביטוח לאומי, זאת משתי סיבות – האחת היא שכעת אין הוא יכול לשלם את דמי הביטוח, מה שבעתיד עלול לפגוע בו ושנית, יכול להיות שהפסקת העבודה נגרמת בשל מצב בריאותי לא תקין שמוסד ביטוח לאומי צריך להתערב על מנת לסייע בו.

ביטוח לאומי תשלומים נועדו להבטיח את התמיכה של המוסד במצב שבו אותו עובד לא יכול לעבוד, בין אם באופן זמני ובין אם נקלע למצב בעייתי קבוע ולכן כל מה שקשור להפסקה או המשך העבודה חייב להיות מדווח למוסד לביטוח לאומי.

בנוסף ניתנה האפשרות להורים לבחור האם הם מעוניינים להשקיע באותו אפיק השקעה גם את קצבת הילדים שהם מקבלים לחשבון הבנק שלהם. הרציונל הוא שכסף זה משויך לכל ילד על פי מספר תעודת הזהות שלו ואין הוא ניתן למשיכה לפני ההגעה לגיל הבגרות. מכיוון שבגיל 18 אמור אותו ילד להתגייס לצבא הרי שמצד אחד תוכנית החסכון תהיה פתוחה בפניו בגיל 18 למשיכת הכספים אך תמשיך לצבור תשואה עד שיגיע לגיל 21. המידע של ביטוח לאומי אישי באתר האינטרנט של המוסד כולל את כל המידע אודות התוכנית וכמובן את המסלול שבחרו ההורים עבור כל ילד.

 

ביטוח לאומי תשלומים נועדו להבטיח את התמיכה של המוסד במצב שבו אותו עובד לא יכול לעבוד, בין אם באופן זמני ובין אם נקלע למצב בעייתי קבוע ולכן כל מה שקשור להפסקה או המשך העבודה חייב להיות מדווח למוסד לביטוח לאומי.

קצבאות שהות בחוץ לארץ

אזרח ישראלי יכול לטוס לחוץ לארץ מתוך מגוון רחב של סיבות, בין אם הוא נוסע לאופן מזדמן או חד פעמי, בין אם השהות שלו בחוץ לארץ ארוכה או קצרה ובין אם הוא מעתיק את מקום מגוריו למדינה אחרת. תחת תנאים והגבלות כאלה ואחרים הוא יישאר מוגדר כאזרח ישראלי ולמרות שאין הוא נמצא בישראל יחולו עליו חובות כמו תשלום ביטוח לאומי על מנת שיישמר לו רצף זכויות במידה ויהיה עליו לממש זכויות שמגיעות לו מפאת היותו אזרח ישראלי שהמשיך לשלם ביטוח לאומי גם כאשר לא היה נוכח בישראל.

 

לאזרחים ישראליים שנוסעים לחוץ לארץ או מקבלים החלטה להעתיק את מקום המגורים שלהם למדינות אחרות יש לא מעט מידע לדעת או לברר לפני הנסיעה, זאת על מנת שהם יידעו איך הם ממשים זכויות כאשר הם לא נמצאים בישראל ואיך הם יכולים להימנע מכפל תשלום של דמי ביטוח לאומי.

 

ביטוח לאומי הוא הגוף שאליו יפנו אזרחי המדינה במידה ותתעורר בעיה כזאת או אחרת. באופן עקרוני וגורף הם אמורים לעבוד ולפרנס את עצמם כמצופה מהם ותוך כדי גם להעביר ביטוח לאומי תשלומים בצורה סדירה ורציפה ללא הפסקה. התשלום הזה הוא מה שיבטיח להם שהמוסד לביטוח לאומי יעמוד לרשותם במידה ותתעורר בעיה והם יצטרכו את עזרת המדינה. דרך אתר ביטוח לאומי אפשר להתוודע להרבה מאד מידע שכדאי לקרוא ולהבין אותו לפני שעוברים לגור בחוץ לארץ, בין אם לתקופה ארוכה ובין אם לתקופה קצרה.

 

קצבאות מחלה ונכות

במידה וקורה משהו שהופך את אותו אדם לחולה או נכה הוא יכול לפנות בבקשה לעמוד בפני ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי אשר תבחן את המצב שלו ותקבל את ההחלטה בנוגע למתן קצבה. בחוקי המוסד לביטוח לאומי קיימים כל המצבים הבריאותיים או הרפואיים אשר בגינם אפשר לקבל הכרה בנכות או מחלה כרונית וכתלות בהשפעה של המצב הבריאותי הזה על חיי היומיום של אותו אזרח ועל התפקוד היומיומי שלו – תיקבע דרגת נכות שממנה ייגזר גובה הקצבה שיקבל. מדי שנה פונים אזרחים רבים לוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי ומקבלים אישור לתשלום קצבאות.

 

הדין בנושא תשלום לביטוח לאומי – זו נקודה חשובה שכדאי להתייחס אליה אך אין לה תשובה אחת ויחידה. הנושא של קצבאות הוא סבוך ומורכב ויש בו תלות גם במצב האישי של כל אזרח ואזרח. גם כמה אנשים שיש להם את אותו המצב הבריאותי או המחלה לא בהכרח יקבלו את אותו הגובה של הקצבה ויש לא מעט פרמטרים בנוגע לכך.

קצבאות לגיל השלישי

בארץ יש אינספור אנשים בגילאי הפרישה מהעבודה שמוצאים את עצמם מחויבים להמשיך לעבוד בשל היעדר מקורות הכנסה כך שהם חייבים להמשיך ולפרנס את עצמם גם בתקופה שבה הם צריכים לנוח וליהנות מפרק זה של החיים שלהם. התשלום הרציף והקבוע שלהם של ביטוח לאומי דרך תלוש השכר לאורך השנים יוודא שהם יוכלו למצות את הזכויות המגיעות להם ולכן חשוב מאד לדעת מה מגיע להם כדי לעקוב אחרי הגעת התשלומים השונים במועדם. אנשים בוגרים מאופיינים גם בגיל מתקדם וגם לעיתים קרובות במצב בריאותי בעייתי ולכן במיוחד עבורם חשוב לדעת איך המוסד לביטוח לאומי עומד לרשותם ויסייע להם.

 

קצבאות שחרור משירות צבאי

מהרגע שגבר או אישה משתחררים וחוזרים שוב להיות אזרחים חלה עליהם החובה לחזור ולשלם את דמי הביטוח הלאומי בהתאם למצבו האישי, המשפחתי ובעיקר התעסוקתי. יש חשיבות להודעה של ביטוח לאומי חזרה לעבודה, שכן כאשר החייל המשוחרר מתחיל לעבוד כעובד שכיר תשלום דמי הביטוח הלאומי שלו יתבצע דרך תלוש המשכורת שהוא מקבל מהמעביד. מומלץ מאד לכל מי שמשתחרר מהצבא ליצור לעצמו ביטוח לאומי קוד סודי שאיתו הוא יכול לברר מידע ולבצע פעולות באזור אישי באתר.

הקשר בין המוסד לביטוח לאומי לבין חיילים משוחררים מתחיל מיד לאחר השחרור והוא בא לידי ביטוח בעיקר בשני עניינים חשובים – האחד הוא תשלום לחיילים מילואים כאשר עליהם להתייצב לחובתם הצבאית והם מפסידים לצורך זה ימי עבודה.

לא המעסיק הוא זה שישלם להם עבור ימים אלה אלא הביטוח הלאומי. יש פעמים שבהן המשרת עצמו יצטרך למצוא לאן צריך לבצע ביטוח לאומי שליחת מסמכים ולשם עליו להעביר את האישורים על השתתפו בימי המילואים ויש מקרים שבהם המעסיק יעשה את זה עבורו.

 

קצבאות משפחה וילדים

לא המעסיק הוא זה שישלם להם עבור ימים אלה אלא הביטוח הלאומי. יש פעמים שבהן המשרת עצמו יצטרך למצוא לאן צריך לבצע ביטוח לאומי שליחת מסמכים ולשם עליו להעביר את האישורים על השתתפו בימי המילואים ויש מקרים שבהם המעסיק יעשה את זה עבורו.

 

שימו לב: המידע המוצג בכתבה זו הוא אינו מידע או ייעוץ משפטי בשום צורה. הכתוב לא מחליף התייעצות עם עורך דין או בעל מקצוע בתחום ביטוח לאומי ולא מכוון לייעוץ בשום אופן. המטרה שלנו באתר מרכז הידע הוא לעזור לכם להתמצא במידע הרב שנמצא ברשת, ולתת מענה אמין ככל האפשר למידע שאתם זקוקים לו.

עוד עניינים מעניינים במרכז הידע:

תפריט נגישות