קצבאות פטירה והתאלמנות בביטוח לאומי

קצבאות פטירה והתאלמנות בביטוח לאומי

לצערנו גם על זה צריך לדבר: קצבאות ופטירה והתאלמנות דרך המוסד לביטוח לאומי – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול את עצמכם או את הסובבים אתכם.

תוכן עניינים בכתבה: מאז ועד היום: המוסד לביטוח לאומי

ביטוח לאומי אזור אישי
קצבאות – פטירה והתאלמנות

התאלמנות אינה פשוטה בשום גיל, בשום שלב בחיים וללא קשר אם היא הייתה צפויה או הגיעה בהפתעה. המשמעות היא שאדם כלשהו – גבר או אישה, עומד להישאר לבדו מבחינה זוגית או משפחתית ודברים רבים עומדים להשתנות בחייו בצורה משמעותית. הרבה מאד תהפוכות קורות כאשר בן או בת הזוג מתים ומי שנשאר בחיים צריך לאסוף את עצמו ולוודא שיש לו איך לקיים את עצמו.

למזלנו גם ביטוח לאומי נכנס לתמונה ומסייע לשארים – אלמנים, אלמנות והילדים הצעירים של מי שנפטר על מנת שהם יוכלו להמשיך ולהתקיים מבחינה כלכלית ללא הפרנסה של אותו בן משפחה שנפטר. לפעמים יהיה מדובר בראש המשפחה שהיה גם המפרנס העיקרי ולכן יש חשיבות לכך שהמשפחה תקבל סיוע כספי, בעיקר אם יש בתמונה ילדים צעירים שצריך לתמוך בהם ולוודא שהמשפחה לא מדרדרת אל מתחת לקו העוני.

איך מסייעת המדינה לאלמנות ושארים?

כאמור, זה בדיוק התפקיד של המוסד לביטוח לאומי ועבור מקרים כאלה ודומים להם הוא הוקם. המטרה שלו היא לוודא שכל אזרח במדינה מתקיים בצורה בסיסית ומכובדת. כאשר נפטר אדם מסוים יסייע המוסד לביטוח לאומי לשאריו, כלומר לבני המשפחה מקרבה ראשונה של הנפטר מבחינה כלכלית והם יקבלו כספים שיעזרו להם להתקיים. במוסד לביטוח לאומי יש מערך שלם שעוסק בתחום של התאלמנות ופטירה וכך למשל יש תשלומים שיקבלו בני המשפחה אפילו בסמיכות למועד הפטירה – דמי קבורה למשל, שהם כל ההוצאות הנדרשות לשם הבאתו של הנפטר לקבורה בישראל.

חשוב לציין שלשם היותם של אזרחים זכאים להטבות אלה עליהם לשלם את דמי הביטוח הלאומי לאורך השנים, אם דרך תלוש המשכורת שלהם ואם דרך תשלום באופן עצמאי אם היו בעלי עסקים. דרך אתר ביטוח לאומי אפשר לוודא ולהבין את כל הפרטים והזכאויות וכך להיערך מבחינה כספית ליום שאחרי, כלומר למציאות החדשה ללא אותו אדם שנפטר.

איך פועלים מול ביטוח לאומי אחרי פטירה של אדם מקרבה ראשונה?

חשוב להבין שהתקופה הראשונית לאחר פטירתו של אדם קרוב היא תקופה לא פשוטה וכמובן שאף אחד לא מצליח להתפנות לענייני דיומא, בוודאי לא עניינים שקשורים בכספים. את סידורי הקבורה מבצעים כי הרי חייבים לעשות את זה וממילא יש מי שמבצע את כל מה שדרוש מאחורי הקלעים כך שהמשפחה האבלה מבצעת בשלב זה רק את מה שבאמת הכרחי. יחד עם זאת, לאחר השבעה למשל, חשוב מאד לעשות מאמץ ולהתעסק במעט הבירוקרטיה. דרך אתר ביטוח לאומי אזור אישי אפשר לוודא שמתעדכן הסטטוס של ההתאלמנות ואפשר בסיוע של איש מקצוע על פי הצורך להגיש תביעת תשלום לקצבת שארים

מדובר בקצבה קבועה  שהאלמן או האלמנה יקבלו לשארית חייהם וכך גם הילדים של הנפטר עד הגיעם לגיל בוגר. כך יכולה המשפחה להמשיך ולהתקיים בלי לדאוג לפרנסה שנעלמה עם פטירתו של אותו אדם. כאשר מדובר בפטירה של אנשים מקרבה ראשונה מכיר המוסד לביטוח לאומי במקרים נוספים כמו ילד שנשאר יתום לאחר שמי מבני המשפחה שלו נפטר מפעולה של אלימות במשפחה.

מה עוד כדאי לדעת על התמיכה והסיוע של הביטוח הלאומי לאחר פטירה?

בניגוד לנושאים אחרים שבהם מתרחש שינוי במצב האישי או המשפחתי של אדם זה או אחר, חשוב לדעת שבמקרה של פטירה והתאלמנות לא צריך לבצע זימון תור ביטוח לאומי, שכן הפרטים מעודכנים אוטומטית במערכות המדינה והמענקים הראשוניים משולמים באופן מיידי ללא צורך להגיש תביעה או בקשה מיוחדת.

פקידי המוסד ערים לקושי שיש בסיטואציה הזאת ובוודאי שלא יהיו מעוניינים להקשות עוד יותר. מכאן שאין הכרח לחפש לשכות או סניפים של המוסד לביטוח לאומי ואפשר לסמוך על מערכות המדינה שתהיינה מעודכנות ובעזרתן אותם אזרחים יוכלו להתחיל ליהנות מהכספים שישולמו להם וייתנו להם אוויר לנשימה בתקופה שממילא היא מאד מאתגרת ומורכבת. המדינה ערה לקושי הגדול, בעיקר אם יש בתמונה ילדים צעירים שצריך לתמוך בהם ולוודא שהחיים השגרתיים שלהם נשארים זהים ולא יתרחש שינוי משמעותי לרעה בחיי היומיום שלהם. זו בדיוק המהות והמטרה של המוסד לביטוח לאומי וחשוב מאד לדעת לפנות אליו לשאלות או בירורים גם בתקופה קשה ומאתגרת אחרי מותו של אדם מקרה ראשונה.

וגם:

שימו לב: המידע המוצג בכתבה זו הוא אינו מידע או ייעוץ משפטי בשום צורה. הכתוב לא מחליף התייעצות עם עורך דין או בעל מקצוע בתחום ביטוח לאומי ולא מכוון לייעוץ בשום אופן. המטרה שלנו באתר מרכז הידע הוא לעזור לכם להתמצא במידע הרב שנמצא ברשת, ולתת מענה אמין ככל האפשר למידע שאתם זקוקים לו.

עוד עניינים מעניינים במרכז הידע:

ביטוח לאומי טלפון

סקירה מקיפה של מוקד שירות הלקוחות בטלפון של ביטוח לאומי

ביטוח לאומי הוא גוף ממשלתי המספק מגוון רחב של שירותים לציבור הרחב, כגון קצבאות, הטבות, ושירותים נוספים. על מנת לקבל את השירותים הללו, הציבור יכול ליצור קשר עם מוקד שירות הלקוחות בטלפון של ביטוח לאומי. בכתבה זו נסקור באופן מקיף את מוקד שירות הלקוחות הטלפוני של המוסד הממשלתי – אולי החשוב ביותר.

להמשך קריאה >>
אתר ביטוח לאומי

אתר ביטוח לאומי – מאז ועד היום

אתר הביטוח הלאומי הוא כלי חשוב עבור מיליוני מבוטחים בישראל. האתר מספק מידע עדכני על זכויות ושירותים, ומאפשר לבצע מגוון פעולות באופן מקוון, ללא צורך לבקר בסניף הביטוח הלאומי.
האתר עבר מספר שינויים משמעותיים לאורך השנים, כולל שיפור הנגישות, הוספת שירותים דיגיטליים, ושיפור חווית המשתמש. בכתבה קצרה, אך מרתקת, סיפרנו מה בדיוק קורה היום באתר הביטוח הלאומי, ולאן פניו של ממשק האונליין מועדות?

להמשך קריאה >>