ביטוח לאומי אזור אישי

שימו לב - בעמוד זה תמצאו כל מה שצריך לדעת על אתר אישי של ביטוח לאומי:

מדריך בלעדי למתחילים – איך משתמשים באתר שירות אישי של ביטוח לאומי?
אזור אישי – איזה שירותים אפשר לקבל ?
הסבר – על כניסה עם קוד חד פעמי לאיזור האישי.
מא' ועד ת' – הגשת טפסים באתר.
תשובות לשאלות נפוצות.
קצבאות, זכויות ושירותים מיוחדים בחלק האישי.

קצרו תהליכים: בחרו מהרשימה מה הנושא שמעניין אתכם לגבי אזור אישי של ביטוח לאומי:

מדריך בלעדי: כך תתחברו אל אזור אישי של ביטוח לאומי ב-0 מאמץ

שלב 1 - הרשמה

כדי להירשם לאזור האישי המתקדם של ביטוח לאומי, יש לבצע את הצעדים הבאים:

 1. בקרו באתר האינטרנט של ביטוח לאומי.
 2. לחצו על "האזור האישי המתקדם".
 3. לחצו על "הירשם".
 4. הזינו את מספר תעודת הזהות שלכם.
 5. הזינו את מספר הביטוח הלאומי שלכם.
 6. הזינו את קוד האימות שנשלח אליכם בהודעת SMS.
 7. לחצו על "הרשמה".

לאחר ההרשמה, תקבלו דואר אלקטרוני עם קישור לאזור האישי שלכם.

אתר אישי - מאיפה מתחילים? ואיך מתחברים? כניסה עם קוד חד פעמי או עם סיסמא?

שלב 2 - בחירת דרך כניסה אל האזור האישי

כמו שכתבנו כדי להגיע אל אזור אישי של ביטוח לאומי,  הגיעו קודם כל אל אתר ביטוח לאומי.

בהמשך, לחצו על התפריט העליון – כפתור שירות אישי.

שימו לב שכדי להתחבר לאתר שירות אישי של ביטוח לאומי יש לכם 2 אפשרויות:

1.כניסה עם קוד חד פעמי – הזינו את מספר הזהות שלכם, ואחרי זה בחרו את הדרך בה תרצו לקבל את הקוד. האפשרויות הן דרך מסרון, שיחה קולית או הדואר האלקטרוני.

2.כניסה עם סיסמא – האפשרות השנייה, והמומלצת יותר למי שצריך להיכנס בדחיפות אל אתר ביטוח לאומי, היא לבחור בכניסה עם סיסמה. כדי לעשות את זה, צריך להזין את קוד המשתמש והסיסמא האישית שלכם. במידה ועוד לכם חשבון בביטוח לאומי, לחצו על כפתור "הרשמו עכשיו" שמופיע בחלק העליון של העמוד.
אחרי שתלחצו תצטרכו למלא מספר פרטים אישיים, ותקבלו את הקוד האישי שלכם.

——-

אגב, אם בעבר כבר פתחתם חשבון ואתם לא זוכרים את הפרטים שלכם, תוכלו לבצע שחזור סיסמה וקוד משתמש.אחרי שתלחצו תצטרכו למלא מספר פרטים אישיים, ותקבלו את הקוד האישיa שלכם.

איך? על ידי בחירה באפשרות "שכחתי סיסמה או קוד משתמש" בדף הכניסה לאתר שירות אישי.

בשלב הזה אתם צריכים להזין את הנתונים האישיים שלכם, כפי שדיווחתם ברישום לאתר. אחרי שתכניסו אותם, ישלח אליכם קוד זיהוי זמני באמצעות מסרון או אל המייל.

אחרי הזנת קוד הזיהוי הזמני שקיבלתם, יוצגו לפניך פרטי הזיהוי החדשים – קוד משתמש וסיסמה זמנית לכניסה למערכת. ובהמשך תוכלו לבחור סיסמא משלכם.

רוצים להגיע אל אתר שירות אישי של ביטוח לאומי?

ביטוח לאומי אישי - איזה שירותים אפשר לקבל דרך המערכת?

על פי חלק האודות – אתר שירות אישי, סל השירותים הקיים באתר הוא:

הצגת נתוני הביטוח - תושבות, מעמד ועיסוקים.
אישורים - כולל אפשרות הדפסת אישורים במדפסת הביתית.
מכתבים - צפייה במכתבים שנשלחו אליך מביטוח לאומי בשנתיים האחרונות.
בירורים בעניין קצבאות - מצב הטיפול בתביעתך, פירוט התשלומים ששולמו לכם.
גבייה - דף חשבון, יתרות חובה/זכות, מקדמות, חיובים עתידיים ועוד.
פירוט חובות בגבייה ובקצבאות, לוח מודעות ותזכורות אישי והנפקת קוד סודי.

המוסד לביטוח לאומי מציג: כניסה אל אזור אישי עם קוד חד פעמי

ביטוח לאומי אישי

ביטוח לאומי הוא מוסד מרכזי בישראל שמספק שירותים בתחום הביטוח החברתי לאורך חיי האדם. המוסד לביטוח לאומי ישראל מציע מגוון של שירותים, קצבאות ומענקים, להם זכאי כל אזרח ישראלי (במסגרת ההתניות והכללים של כל מענק או קצבה). במסגרת התפקיד שלו כספק הביטוח החברתי במדינה, פיתח בשנים האחרונות ביטוח לאומי איזור אישי המותאם לצרכים האישיים של כל מבוטח.

 

כניסה לאיזור האישי של ביטוח לאומי מתבצעת באמצעות קוד חד פעמי אישי שמספק לכל משתמש. הקוד החד פעמי מאפשר לכל משתמש לקבל גישה אישית ומאובטחת למערכת ביטוח לאומי ולשירותים השונים שהמוסד מציע. כשמבוטח מתחבר לאיזור האישי, הוא יכול לבצע מגוון רחב של פעולות ולקבל מידע מקוון על המצב האישי שלו ביחס לביטוח לאומי.

 

שירות אישי, האמנם?

ביטוח לאומי מתייחס אל כל מבוטח ומבוטחת בנפרד, ומתמקד בצרכיהם הספציפיים.  דרך האיזור האישי, המבוטח יכול לשלב ולנהל את ההתקשרות עם ביטוח לאומי בהתאם לצרכיו האישיים, לבדוק את הסטטוס שלו ביחס לתשלומים, לדווח על שינויים אישיים ועוד.

 

אתר ביטוח לאומי שירות אישי הוא חלק ממערך איכות השירות שהמוסד מספק למבוטחים, כחלק מההתפחות הטכנולוגית שלו בשנים האחרונות. האיזור האישי מאפשר למשתמשים ליצור קשר ישיר עם נציגי המוסד, לשאול שאלות, לקבל הכוונה ולקבל תמיכה בפעילותם השוטפת. המוסד מתעסק בשיפור תהליכי השירות ובמתן מענה מותאם אישית לכל משתמש, כדי להבטיח שירות אמין ויעיל לכל מבוטח.

 

כניסה עם קוד חד פעמי

הקוד החד פעמי שמשתמשים בו לצורך הכניסה אל האיזור האישי בביטוח לאומי, הוא בעצם מערכת בטחונית המשמשת לזיהוי ואימות המשתמש במערכת האישית. כל מבוטח שמשתמש באיזור האישי של ביטוח לאומי מקבל קוד חד פעמי אישי וייחודי, עבור כניסה מאובטחת.

הקוד החד פעמי מהווה בעצם כלי אבטחה נוסף במערכת כדי למנוע גישה לא מורשית למידע אישי. המערכת מאפשרת למשתמש להתחבר לאיזור האישי רק על ידי הזנת הקוד החד פעמי התקף. הקוד משתנה בכל פעם שהמשתמש רוצה להתחבר למערכת, ולכן יש לצורך בקוד חד פעמי חדש בכל פעם מחדש.

הקוד החד פעמי ניתן למשתמש במספר דרכים. נפוץ ביותר הוא קבלתו ב-SMS למספר הפלאפון הנייד של המשתמש. בעת התחברות לאיזור האישי, המשתמש מזין את קוד החד פעמי שהתקבל ב-SMS בשדה המתאים במסך ההתחברות. מיד לאחר הזנת הקוד התקין, המערכת מאמת ומאפשרת גישה לאיזור האישי.

קוד החד פעמי מספק מערכת אבטחה נוספת לאיזור האישי ומבטיח שרק המשתמש הרשום והמורשה יכול לגשת למידע האישי שלו. השימוש בקוד חד פעמי מוגן מפני גישה לא מורשית ומבטיח שהמידע האישי שבאיזור האישי יהיה מוגן ומאובטח. חשוב לשים לב שקוד החד פעמי הוא סודי ואישי, ולא יש לשתף אותו עם אף אחד. במידה ונדרש קוד חד פעמי חדש או יש בעיה בקבלת הקוד, יש ליצור קשר עם ביטוח לאומי ישראל על מנת לקבל תמיכה ופתרון בעיה.

האזור האישי של ביטוח לאומי: כלי חיוני למבוטחים

ביטוח לאומי הוא מוסד ממשלתי המעניק שירותים חברתיים שונים לאזרחי ישראל, כגון דמי אבטלה, דמי לידה, קצבת זקנה ועוד. בשנים האחרונות, ביטוח לאומי השיק את האזור האישי המתקדם, המאפשר למבוטחים לבצע פעולות שונות באופן מקוון, ללא צורך בפנייה פיזית למשרדי הביטוח לאומי.

האזור האישי המתקדם של ביטוח לאומי כולל מגוון רחב של שירותים, כגון:

 • בדיקת זכאות לתשלומים: המבוטחים יכולים לבדוק האם הם זכאים לתשלומים מביטוח לאומי, כגון דמי אבטלה, דמי לידה או קצבת זקנה.
 • הגשת תביעות: המבוטחים יכולים להגיש תביעות לביטוח לאומי באופן מקוון, ללא צורך בהמתנה בתור.
 • מעקב אחר תביעות: המבוטחים יכולים לעקוב אחר התקדמות התביעות שהגישו לביטוח לאומי.
 • קבלת מידע: המבוטחים יכולים לקבל מידע על זכויותיהם וחובותיהם מביטוח לאומי.

האזור האישי המתקדם של ביטוח לאומי הוא כלי חיוני למבוטחים, המאפשר להם לבצע פעולות שונות באופן יעיל ופשוט יותר. האזור האישי מאפשר למבוטחים לחסוך זמן וכסף, ולהימנע מהצורך בפנייה פיזית למשרדי הביטוח לאומי.

להלן כמה מהיתרונות של האזור האישי של ביטוח לאומי:

 • נוחות: המבוטחים יכולים לבצע פעולות שונות באופן מקוון, ללא צורך ביציאה מהבית.
 • יעילות: האזור האישי מאפשר למבוטחים לבצע פעולות שונות במהירות ובקלות.
 • חיסכון בזמן וכסף: המבוטחים יכולים לחסוך זמן וכסף בכך שהם נמנעים מהצורך בפנייה פיזית למשרדי הביטוח לאומי.

ביטוח לאומי ממליץ לכל מבוטח להירשם לאזור האישי המתקדם, כדי ליהנות מהיתרונות שהוא מציע. ההרשמה לאזור האישי היא פשוטה ומהירה, וניתן לבצע אותה באמצעות אתר האינטרנט של ביטוח לאומי.

הגשת טפסים און ליין דרך אתר ביטוח לאומי אישי

בזכות רשת האינטרנט אפשר כיום לבצע אינספור פעולות חשובות שעד כה היה צורך לצאת מהבית בשבילן. גם המוסדות שנחשבים למיושנים או אלה שלקח להם הרבה זמן להתאים את עצמם לצו השעה כבר מזמן מאפשרים לבצע פעולות בצורה מקוונת בלי לצאת מהבית.

למרות הרגישות של המידע באתר המוסד וגם אם חשוב לשים לב לפרטים אישיים או להעביר טפסים שיש בהם מידע רגיש – אפילו שלא דרך אתר אישי ביטוח לאומי זה אפשרי וכאשר הגשת הטפסים און ליין מלווה בהגשת בקשה או תביעה לגמלה או תשלום – הרי שמדובר במכלול הדרוש לפקידים של המוסד כדי לבחון לעומק את הבקשה של אותו אזרח ועל בסיס הטפסים והבקשה המקוונת אפשר לקבל החלטות ולאשר או לדחות את הבקשה שהוא הגיש.

כאמור, לא חייבים אזור של ביטוח לאומי אישי על מנת להגיש טפסים או מסמכים בצורה מקוונת לטיפולם של פקידי המוסד. מספיק להיכנס לאתר הראשי של המוסד ובחלק התחתון ללחוץ על הגשת טפסים און ליין. מי שמחזיק בתעודת זהות ביומטרית יצטרך לבצע תהליך של הפעלתה קודם להגשת הטפסים, פעולה שאורכת מספר ימים ולאחר מכן אפשר למלא את הטפסים ולהגיש מסמכים שתומכים במידע שממלאים בצורה מקוונת.

איזה מידע אפשר לעדכן בצורה מקוונת? פרטים רבים שבאמת לא צריך בשבילם להגיע פיזית אל סניפי המוסד לביטוח לאומי – עדכון של פרטי חשבון בנק במידה ואלה לא נמצאים (אפשר לבדוק את זה דרך האתר של ביטוח לאומי אזור אישי), אפשר להגיש תביעה לקבלת דמי אבטלה, אזרחים ותיקים שעומדים בקריטריונים יכולים להגיש תביעה לתשלום קצבת זקנה ויש עוד נושאים נוספים שניתנים להגשת בקשה מקוונות ומילוי טפסים און ליין – דמי לידה, דו"ח שנתי של תשלומים או שינוי פרטים אישיים, גמלת הבטחת הכנסה ועוד.
אחרי שתלחצו תצטרכו למלא מספר פרטים אישיים, ותקבלו את הקוד האישי שלכם.

עד לא מזממן המוסד לביטוח לאומי היה נחשב לגוף מיושן שבו תהליכים קורות לאט מאד והפעולות הנדרשות לביצוע אורכות לא מעט זמן. בסניפים הפזורים בפריסה ארצית היו שעות קבלה מצומצמות והיה קשה מאד למצוא את הזמן האישי לקבלת מענה פרטי בנושאים אישיים ורגישים. יש מי שסבור שהמצב עדיין כזה גם לאחר שיש כבר אזור של ביטוח לאומי מידע אישי.

בפועל המצב שונה בצורה משמעותית מזה שהיה בעבר. המזל הוא שחלק גדול מאד מהטפסים שייתכן ואזרחים שונים יצטרכו להגיש בצורה מקוונת אפשר להגיש דרך העמוד הראשי של האתר של המוסד לביטוח לאומי ולא בהכרח צריך להתעסק עם קוד או סיסמה אישיים בשביל אתר אישי ביטוח לאומי – מה שעלול להקשות על לא מעט אזרחים.

חשוב להבין שלמרות הקדמה ומתן האפשרות להגיש טפסים בצורה מקוונת ישירות לאתר הרי שצריך בכל זאת להיות בגישה טכנולוגית שדורשת לבצע אתת הסריקה של המסמכים והעלאה שלהם במקומות הדרושים באתר.

עם קצת סבלנות סביר להניח שאפשר יהיה לראות יותר ויותר אפשרויות שהנהלת המוסד לביטוח לאומי מאפשרת לביצוע בלי הגעה פיזית אל הסניפים, מה שגם מקל על הפקידים שנמצאים שם ומאפשר להם לתת שירותים למי שלא מסתדר בכלל עם רשת האינטרנט וימשיך להגיע לסניפים לצורך קבלת שירותים חיוניים עבורו.

טוב לדעת! סוגי טפסים להגשה בביטוח לאומי

כיום אפשר להגיש דרך אתר ביטוח לאומי אינספור טפסים שקשורים למגוון מצבים בחיים – לידה, הפסקת עבודה או חזרה לעבודה, אזרחים יכולים להגיש טפסים שונים וגם המעסיקים יכולים, בקשות לוועדות רפואיות, מסמכים שחתומים על ידי רופאים מומחים, טפסים שקשורים במזונות, פתיחת תוכניות חיסכון לכל ילד, בירור נושאים או הגשת אישורים על ימי מילואים לאזרחים שמשרתים וכמובן טפסים שקשורים בפשיטת רגל של עסק, בקשת אחוזי נכות, מילוי טפסים לצורך קבלת תו נכה לרכב, הפיכתם של אנשים לאלמנים, אלמנות או שארים ועוד ועוד. דרך ביטוח לאומי אזור אישי אפשר לבקש בקשות או להגיש תביעות שרלוונטיות לאותו אזרח באופן אישי וגם לבדוק לאילו הטבות או זכאויות הוא עומד בקריטריונים והוא יכול לבקש. אפשר לעשות את כל זה דרך האזור האישי שמתחברים אליו באמצעות סיסמה קבוע או דרך קוד שנשלח לאחר הזדהות עם מספר תעודת הזהות ומספר הטלפון הנייד או שאפשר לבצע זימון תור ביטוח לאומי ובכל זאת לעשות את כל זה בפגישה פרונטלית עם נציגי המוסד בסניפים.

אין ספק שהרבה יותר קל לבצע פעולות דרך המחשב של הבית ולא להגיע עד הסניף של המוסד לביטוח לאומי – אפילו הזמנת תורים אפשר לעשות דרך המערכת! נשים בהיריון יכולות לדווח כך על הסטטוס שלהן, אפשר לוודא שקצבת הילדים המשולמת נכונה ומעודכנת, אפשר להגיש תביעה לקבלת אחוזי נכות וכמובן לעדכן סטטוס של נישואין, גירושין, הולדתו של תינוק למשפחה או חלילה של מוות. את כל אלה עושים על ידי מילוי הטפסים באתר או על ידי הדפסת הטופס והעלאתו דרך המחשב למקום הנכון. המוסד לביטוח לאומי לא רק מסייע למבוטחים בו לקבל שירותים או אישורים שונים בצורה מהירה, יעילה וטכנולוגית אלא גם מקל מאד על הפקידים בסניפים שיכולים לתת שירות הרבה יותר טוב כשהם יודעים שהתור של הממתינים לקבלת שירות אינו גדול כי הרבה מאד מסתדרים היטב עם ביצוע עצמאי של מה שצריך דרך המחשב שבבית.

שאלות ותשובות בנושא אזור אישי, מתוך אתר ביטוח לאומי:
מה עושים אם השירות לא מתקדם אחרי הזנה של תאריך הנפקת ת.ז?

באזור האישי מופיעים המסמכים שפקיד ביטוח לאומי מבקש לקבל כדי להשלים את הטיפול בתביעתכם. אם אתם מעוניינים לשלוח מסמכים נוספים – אפשר לעשות זאת באמצעות דרך שירות שליחת מסמכים שנמצא כאן.

מה מספר הטלפון של מוקד התמיכה הטכנית של ביטוח לאומי אישי?

לתמיכה טכנית בשירותים אישי, שליחת מסמכים ואתר התשלומים ניתן לפנות לטלפון ביטוח לאומי במספר 04-8812245 בימים ראשון עד חמישי בין השעות 08:00 עד 17:00. ​
לתמיכה טכנית בטפסים מקוונים ניתן להתקשר למוקד ממשל זמין בטלפון מספר 1299.

איך מנפיקים קוד למענה טלפוני?

בדף הראשי יש ללחוץ על הקישור "הזמנת קוד לאינטרנט וקוד סודי".

לאחר לחיצה על הקישור נפתח דף שבו מופיעה האפשרות לבצע הזמנת קוד אישי לאינטרנט ומתחתיו גם האפשרות להזמין קוד סודי למוקד הטלפוני.

מתחת ל"קוד סודי" יש ללחוץ על "הזמן עכשיו".

לאחר לחיצה על "הזמן עכשיו" יש להכניס את מספר הזהות ותאריך הלידה של המבוטח עברו רוצים להזמין את הקוד, בנוסף יש להכניס דואר אלקטרוני (ניתן להשתמש בכל דואר אלקטרוני בשלב זה ולא חובה להכניס דווקא את המייל של המבוטח עצמו) בשדות של "דואר אלקטרוני" וגם ב"אימות דואר אלקטרוני".

לאחר לחיצה על "שלח" יופיע מסך לאישור או לתיקון הפרטים. לאחר לחיצה על "אישור" יישלח מייל לכתובת שהוזנה. במידה והמייל יתעכב מספר דקות, יש לבדוק גם בדואר זבל או בתיקיית "כל הדואר".

במייל שיישלח יופיע קישור "לחץ כאן על הקישור לביצוע הזדהות". לאחר לחיצה על הקישור יש למלא את המספר זהות, תאריך לידה ותאריך הנפקת התעודת זהות. בנוסף יש להכניס את הטלפון הנייד ואת המייל שאליו רוצים לקבל את הקוד (שאין צורך להכניס דווקא את המייל ואת הנייד של המבוטח).

בנוסף יש לסמן את "אני לא רובוט" ואת "קראתי והבנתי את תנאי השימוש".

לאחר מכן יש ללחוץ על "שלח אליי קוד סודי" ואז הקוד יישלח למייל ולנייד שהמבוטח ציין.

איך מעדכנים את כתובת המייל ופרטים נוספים?

באזור האישי, בתפריט בצד ימין, ניתן ללחוץ על פרטים אישיים, על "עדכון פרטי התקשרות" ועל "שינוי פרטי התקשרות".

בשלב הראשון יש לעדכן את הדואר האלקטרוני. האפשרויות שיופיעו על המסך הן: "

– אני מאשר/ת שכתובת הדואר האלקטרוני שלי היא: …",

– "אין לי כתובת דואר אלקטרוני או שאיני מעוניינ/ת להשתמש בה",

– "ברצוני לעדכן את כתובת הדואר האלקטרוני שלי".
לאחר לחיצה על "ברצוני לעדכן…" ניתן להזין כתובת דואר אלקטרוני חדשה. לאחר הזנה יופיע מסך שבו יהיה על המבוטח להקיש קוד אימות שנשלח אליו לדואר האלקטרוני.

לאחר הקשת קוד האימות ניתן לעבור למסך הבא שבו יש להזין את מספר הנייד.

בדומה לשלב הקודם, גם בשלב של הזנת מספר הנייד יופיעו האפשרויות הבאות:

– "אני מאשר/ת שמספר הטלפון הנייד שלי הוא: …",

– "אין לי טלפון נייד או שאיני מעוניינ/ת להשתמש בה",

– "ברצוני לעדכן את מספר הטלפון הנייד שלי", וגם כאן יהיה צורך להקיש קוד אימות שיישלח למבוטח בהודעת SMS לנייד.

בשלבים הבאים ניתן לעדכן גם את מספר הטלפון הנייח (או לעדכן שאין) ואת הכתובת למכתבים ללא צורך בהקשת קוד אימות.

בשלב האחרון יש ללחוץ על "אישור" כדי לאשר את השינויים או לחלופין על "קודם" כדי לחזור אחורה ולבצע תיקונים במידת הצורך.

איך אפשר לשלוח מסמכים בשירות אישי?

בתפריט בצד ימין, יש ללחוץ על "העלאת מסמכים" ולבחור את הנושא הקטגוריה וסוג המסמך. לאחר מכן יש ללחוץ על "צרף קובץ" ולבחור את הקובץ השמור במחשב או בנייד.

מסמכים נדרשים:
במידה וקיימת דרישה במערכת למסמכים, לא ניתן יהיה להעלות מסמכים אחרים באופן מקוון עבור הנושא שבו קיימת הדרישה.

כאשר קיימת דרישת מסמכים , יש להיכנס ל"מסמכים נדרשים" ובתחתית הדף ללחוץ על "העלה קובץ".

לאחר לחיצה על "העלה קובץ" יופיע מסך עם רשימת המסמכים הנדרשים וכפתור שנקרא "בחר קובץ". יש ללחוץ על הכפתור כדי להעלות את הקובץ מהמחשב או הנייד, ולסמן מתוך הרשימה את המסמך שהועלה. בהמשך יש ללחוץ על "שלח".

על הנפקת תו נכה לרכב דרך אתר אישי של ביטוח לאומי
1.על תו נכה לרכב וביטוח לאומי

תו נכה, כמו שנרמז מהשם שלו – זוהי תעודה שמעידה על נכותו של אדם מסוים, על היותו מוגבל בניידות או בתנועה ועל כך שיש לו עדיפות בחנייה. מי שנקבעה לו נכות של 60% לפחות עשוי להיות זכאי לתו נכה של המוסד לביטוח לאומי ולכן כדאי מאד לדעת על ההנחיות המתאימות לביצוע על מנת לקבל את התו. התקנות היבשות, כאמור, קובעות לפחות 60% נכות מוכרת ומעבר לזה גם עיוור, מי שמתהלך עם קביים באופן קבוע, נכה משרד הביטחון, הורים לילד נכה ומי שללא רכב כלל לא יוכל להתנהל בדרכים או שמצב בריאותו יחמיר – כל אלה יכולים להיות זכאים לתו נכה עבור הרכב שלהם. התחלת התהליך של קבלת תו נכה לרכב מבוצעת דרך אזור אישי ביטוח לאומי, כלומר דרך ההכרה של המוסד לביטוח לאומי במצב בריאותו של אותו אזרח על מנת שהוא יקבל את אחוזי הנכות הדרושים.

2.איך מנפיקים תו נכה לרכב ומה המשמעויות שלו?

חשוב מאד דרך ביטוח לאומי אזור אישי להעלות את המסמכים הרפואיים, האישורים השונים וכל הטפסים הדרושים על מנת שפקידי המוסד לביטוח לאומי יראו אותם ויבינו שמדובר באדם שצריך להיות מוזמן להופיע בפני הוועדה הרפואית. יש גם מקרים שדרך המסמכים הרפואיים אפשר יהיה להבין שמדובר בצורך בהכרה בשיעור נכות גבוה כך שיתכן שלא יהיה הכרח שאותו אדם יגיע לוועדה הרפואית.

3.הנפקת תו נכה דרך אתר אישי של ביטוח לאומי

דרך אתר אישי ביטוח לאומי אפשר יהיה לראות את ההחלטה של הוועדה ואת שיעור הנכות שנקבע. במידה והוא גבוה מ- 60% אפשר להגיש בקשה לתו נכה. חשוב לעשות את ההבחנה בין תעודת נכה שמעניק המוסד לביטוח לאומי שמורה על כך שמי שנושא אותה הוא נכה מוכר, לבין תו נכה לרכב. מדובר בשני דברים נפרדים ולתו שמצמידים לרכב צריך לבצע פעולות נפרדות. מכיוון שלא לכל נכה יש רכב הרי שתו נכה לרכב לא מונפק באופן אוטומטי. על מנת להגיש בקשה לתו נכה לרכב יש להצטייד בכל המסמכים של המוסד לביטוח לאומי, לקבל חוות דעת מרופא מקצועי אודות המצב הבריאותי וכמובן לצרף מסמכים אודות הרכב עצמו – מספרי רישוי ורישיון הרכב שחייב להיות על שמו של המבקש.

4.ההתנהלות הטכנית בזמן הגשת הבקשה לתו נכה

בעזרת האזור של שירות אישי ביטוח לאומי יכול כל אזרח להיות חשוף למידע האישי שקשור אך ורק בו ולא מידע כללי שכל אחד יכול לראות. זה המקום לבצע איסוף של כל המסמכים הדרושים לקראת הגשת הבקשה לתו נכה לרכב – אישור הוועדה הרפואית להכרה בלפחות 60% נכות, ריכוז כל המסמכים הרפואיים שמוכיחים את המצב הרפואי המדובר וכל אישור או מסמך נוסף שעשוי להידרש. את התו עצמו צריך להגיש דרך מערכת הבקשות הממשלתית ולאחר שבוצעה התחברות אישית למערכת שאם היא מבוצעת בפעם הראשונה – זה יאריך את התהליך בעוד מספר דקות. לאחר שכל המסמכים והאישורים כבר ניתנו ומופיעים בחלונות השונים של האתר של ביטוח לאומי שירות אישי המערכות השונות מסתנכרנות זו עם זו ואפשר להגיש את הבקשה לתו לרכב ללא עיכובים עם סבירות גבוהה ובטוחה שהתהליך יעבור מהר ובצורה חלקה ואכן הבקשה תאושר והתו יונפק בהצלחה. אין ספק שנכים בעלי 60% נכות לפחות או כאלה שמוגדרים כמוגבלים בתנועה חייבים את התו הזה והוא מקל עליהם מאד כאשר הם יכולים לחנות במיקום קרוב ונוח יותר לאן שהם צריכים.

מימוש זכויות רפואיות דרך אזור אישי של ביטוח לאומי
1.הקדמה: מימוש זכויות רפואיות

אין זה פשוט בישראל לממש זכויות רפואיות והמערכת הבירוקרטית קשה ומתישה. אפשר להבין את הרציונל אולי בכך שיש לא מעט אנשים שכלל לא צריכים לממש זכויות רפואיות אך מנסים את מזלם או משקרים וכך מכבידים על אנשי המקצוע ועל מוסדות המדינה לעשות את העבודה שלהם עבור מי שכן צריך אותם. האזרח הקטן שצריך את המוסד לביטוח לאומי על מנת שיוכרו לו אחוזי נכות או שהוא צריך לקבל גמלה כלשהי בגין מצב בריאותי בעייתי כזה או אחר יפנה למימוש הזכויות הרפואיות שלו וירצה שהבקשות שלו יאושרו כמה שיותר מהר ובתהליך כמה שיותר קל.

באופן כללי חשוב לדעת שהמוסד לביטוח לאומי מעמיד לרשות אזרחי המדינה אתר מלא במידע חשוב ועם הזמן מתייעלים התהליכים שהם צריכים לעבור ולבצע. דרך אזור אישי ביטוח לאומי אפשר לוודא שכל המידע האישי בנוגע לבריאותו של אותו אזרח נכון ומעודכן וכך להתחיל את התהליך של מימוש זכויות רפואיות כפי שמגיע לו על פי החוק. שימו לב שגם אפשר לפנות לביטוח לאומי אם אתם משרתי קבע של חבר. עוד מידע בנושא באתר החבר'ה הטובים.

2.איך ממצים זכויות?

חשוב מאד ומומלץ לראות באתר של שירות אישי ביטוח לאומי מעיין בלי נדלה של ידע חשוב שכל אזרח יכול לקרוא ולהבין. ההתנהלות מול המוסד לביטוח לאומי אולי לא פשוטה או אינטואיטיבית אך היא בהחלט אפשרית ולא מומלץ למהר לפנות אל חברות חיצוניות שמציעות את השירות הזה, בעיקר מפני שהשירותים שלהן עולים לא מעט כסף שלא כל אחד יכול להרשות לעצמו לשלם. הדבר הראשון שחשוב מאד לבצע הוא וידוא שכל המידע נכון ומעודכן באזורים השונים של אתר אישי ביטוח לאומי. מגיעים לשם דרך התחברות עם מספר תעודת זהות, מספר טלפון נייד או סיסמה שיש כבר והונפקה דרך המוסד לביטוח לאומי.

3.ביטוח לאומי אישי

חשוב להעלות את המסמכים הרפואיים, אישורים שונים שניתנו, מסמכים שיש לאותו אזרח ולא קשורים ישירות למוסד לביטוח לאומי וכל מה שצריך על מנת שהמצב האישי והבריאותי שלו יהיה מעודכן. כאשר מדברים על מיצוי זכויות חשוב להבין שהכוונה היא למגוון רחב של סיטואציות שיכולות לקרות במהלך החיים או שהן פשוט קורות באופן טבעי – לידה של תינוק, יציאה לחופשת לידה, שחרור מהצבא, חלילה מחלה או תאונת דרכים, כל סוג של הפסקת עבודה ועוד מגוון רחב של מצבים או אירועי חיים. מכאן שהדבר הראשון שחייב להיות מבוצע הוא עדכון של אזור ביטוח לאומי מידע אישי, שכן אם המידע הדרוש לא ידוע לפקידי המוסד הרי שאי אפשר יהיה לאשר מימוש זכויות בגינו.

4.הדרך למימוש זכויות רפואיות

את כל התהליך של מימוש זכויות רפואיות אפשר כיום לבצע דרך אתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי – העלאת טפסים, אישורים או מסמכים רפואיים, מילוי טפסים ואפילו הגשת תביעות או בקשות. מי שאין לו גישה נוחה או שההתנהלות מול אתר האינטרנט לא מתאימה לו – יכול לעשות את כל אלה דרך הלשכות השונות הפזורות ברחבי הארץ ובאמצעות הפקידים המקצועיים שמקבלים קהל ולקוחות.

כיום הדרך לממש זכויות רפואיות הרבה יותר קצרה מאשר היא הייתה לפני כן ורשת האינטרנט שיפרה לאין שיעור את דרך ההתנהלות של המוסד. תהליכים שבעבר היו אורכים לא מעט חודשים או אפילו יותר משנה היום אורכים הרבה פחות זמן וכך לא מעט אזרחים לא צריכים להמתין כל כך הרבה זמן לממש את הזכויות שמגיעות להם. ברגע שמבינים שאזרח זה או אחר פונה בצורה תמימה ואכן מגיע לו מה שהוא מבקש – הרי שהדרך אל המימוש המושלם והמוחלט לא תהיה ארוכה מאד ואפשר להיות בטוחים שבעזרת ביצוע הפעולות הנדרשות בסדר הנכון יהיה נוח וקל יותר לממש את הזכויות ולקבל את מה שמגיע לו.

שירותים מיוחדים דרך איזור אישי של ביטוח לאומי
1.אופן הפעילות של המוסד לביטוח לאומי

בתור הגוף במדינה אשר אחראי על קידום אוכלוסיות נחשלות ועל צמצום פערים בחברה הכללית – לא אחת מדובר במידע שלא כל האזרחים מכירים או ערים אליו ולכן מומלץ מאד להכיר לעומק את דרך הפעולה של המוסד. לכל אדם יש את האנשים הקרובים אליו שייתכן שהם אלה שנתמכים על ידי המוסד לביטוח לאומי והכרות מעמיקה עם אופן קבלת ההחלטות ודרך חלוקת הקצבאות תהיה רלוונטית ואולי יהיה כדאי לדעת את זה. כל המידע נגיש וגלוי באתר של המוסד לביטוח לאומי ומדובר בהמלצה גורפת לכלל אזרחי המדינה לדעת ולהכיר לעומק את דרך הפעולה של המוסד.

למרות שעבור רוב האזרחים במדינה המוסד לביטוח לאומי יהיה בעל השפעה מינורית על החיי היומיום שלהם – מומלץ מאד להכיר את אופן הפעילות של המוסד ולדעת איך הוא פועל ומה עומד לנגד עיניהם של אלה שמנהלים אותו.

2.איך מכירים את השירותים המיוחדים של המוסד לביטוח לאומי?

הרבה מאד מידע חשוב שלא תמיד ידוע לציבור עשוי להתגלות שם ובהחלט כדאי לדעת אותו. אמנם מדובר בגוף שפועל מטעמה של המדינה ומהווה זרוע ביצועית של המשרדים האמונים על רווחים וצמצום פערים חברתיים אך אין ספק שעל מנת שהמוסד הזה אכן יעשה את עבודתו נאמנה ויהיה ראוי לאמון הציבור הרי שיש לא מעט עבודה שצריכה להיות מבוצעת מאחורי הקלעים, זאת בדמות קרנות מחקר וסיוע, ליווי אתרי הנצחה אשר מלכתחילה מהווים גורם לנחיצותם של שירותי רווחה להרבה מאד אזרחים וכמובן תחזוקה של מרכזי סיוע ותמיכה לקשישים בגיל השלישי.

אין כמעט מי שלא מכיר את רשת האינטרנט ועושה בה שימוש יומיומי במגוון תחומי מתחומי החיים שלו. מי שכבר מכיר את הרשת ויודע לבצע פעולות כמו זימון תור ביטוח לאומי או מילוי טפסים מקוונים כפי שהם נדרשים באתרי האינטרנט של משרדי הממשלה השונים – כדאי לו לבחון את האתר של המוסד לביטוח לאומי ולהכיר את האפשרויות או את חלונות המידע המגוונים דרך התפריטים השונים ובעיקר אלה שנמצאים בתחתית העמוד הראשי של אתר המוסד.

3.שירותים אקסטרא דרך אזור אישי

כאשר מדברים על המוסד לביטוח לאומי באופן אוטומטי עולות לראש מחשבות על תלושי משכורת, על קצבאות, על קבלת עזרה כאשר נמצאים בין עבודות או על תשלום מצד המדינה לאנשים שלא עובדים מסיבות כאלה ואחרות. חשוב מאד וגם מומלץ להכיר לעומק עוד מגוון רחב של שירותים שניתנים או מבוצעים על ידי המוסד לביטוח לאומי ולא תמיד יש מודעות לגביהם. המוסד נועד אמנם לספק שירותים שהתכלי שלהן היא ביטוח לאומי לכלל האזרחים במדינה אך ישנן לא מעט פעולות היקפיות שקשורות באוכלוסיות המוחלשות במדינה ולכן המוסד אחראי גם עליהן.

אתר ביטוח לאומי מלא במידע חשוב שהרבה מאד אזרחים במדינה כלל לא מודעים אליו ובהחלט כדאי להם להכיר. בין שירותים אלה אפשר למצוא קרנות רבות שהמטרה שלהן היא גיוס כספים למטרות שונות או לצורך קידום אוכלוסיות נוספות (קרן פיתוח שירותים לנכים או קרן לילדים ובני נוער בסיכון, למשל) ואפשר להתוודע באתר למכרזי תעסוקה פומביים או סגורים שדרכם אפשר למצוא אפשרויות תעסוקה מגוונות בעולמות החברה והרווחה.

4.האחריות של ביטוח לאומי

ככל ומדובר בגוף שקשור לזרועות הביצועיות של המדינה הרי שלא מומלץ לקחת כמובנים מאליהם את השירותים שהוא מציע או נותן לאזרחי המדינה ותמיד מומלץ לברר לעומק מה דרך העבודה שלו. דברים מעניינים מאד אפשר לגלות גם אם נדמה שאין הם נוגעים לנו ולא בהכרח קשורים לחיי היומיום של מרבית האזרחים. כאשר נדמה שהמוסג עוזר רק לאנשי הגיל השלישי ותומך כספית רק בהם – מומלץ מאד להתוודע למידע שבאתר המוסד ולהבין את הרציונל ואת הצורך לתת דגש לאוכלוסייה זו יותר מאשר לאחרות.

בתור הגוף הממשלתי אשר אחראי על צמצום פערים חברתיים – אין ספק שעל המוסד לביטוח לאומי מוטלת הרבה מאד אחריות. מכאן שלא רק תשלום קצבאות הוא התפקיד של המוסד אלא גם שיפור והתייעלות של השירותים שהוא מציע ללקוחות ומאפשר להם לקבל ממנו, כמו למשל ביטוח לאומי אזור אישי שבו כל אזרח יכול לבחון את המידע שרלוונטי עבורו ונכון כך שהוא אכן יקבל את הקצבאות או ההטבות שהוא אמור לקבל.

הקשר בין אתר ביטוח לאומי לאזור אישי נגיש וידידותי

באתר החדשני של ביטוח לאומי תוכלו לבצע דרך אזור אישי פעולות שעד היום היו זמינות רק בטלפון או בסניפים: עדכון פרטי בנק, תשלום חוב, הגשת תביעות ומעקב, שליחת מסמכים, מעבר בין קופה"ח, הזמנת קוד אישי, השלמת תקופות עיסוק, הנפקת תעודת נכה, נותני שירותים סיעודיים ועוד!

בשנים האחרונות הפך אתר הביטוח הלאומי למתקדם במיוחד. אפשר לבצע בו מגוון פעולות ולקבל מידע ושירותים שבעבר היו זמינים דרך הסניפים בלבד. פיתוח האתר הוא חלק מהאג'נדה של הביטוח הלאומי בשנים האחרונות – לשפר את השירות עבור כלל המבוטחים במדינת ישראל.

הצצה מהירה באתר מגלה שאפשר להגיע דרכו אל שירות אישי, שהוא אזור אישי, ידידותי ונגיש, המאפשר: הצגת נתוני הביטוח, הדפסת אישורים, צפייה במכתבים, בירור סטטוס תביעות, פירוט תשלומים, מידע על חובות, גבייה ויתרות זכות.

אין מה להגיד! השירות האישי הוא החלק המרשים ביותר באתר. אם בעבר היינו נדרשים לחכות שעות על שעות במענה הטלפוני, או בהמתנה מורטת עצבים בסניפי הביטוח הלאומי, הרי שהיום אפשר לעשות כמעט כל פעולה הקשורה אל המוסד לביטוח לאומי דרך "אתר שירות אישי".

אתר ביטוח לאומי

שימו לב: המידע המוצג בעמוד זה הוא אינו מידע או ייעוץ משפטי בשום צורה. הכתוב לא מחליף התייעצות עם עורך דין או בעל מקצוע בתחום ביטוח לאומי ולא מכוון לייעוץ בשום אופן.