אתר ביטוח לאומי

שימו לב! בעמוד זה תמצאו כל מה שאתם צריכים לדעת על אתר ביטוח לאומי:

1.הסבר – איזה שירותים אפשר לקבל באתר?
2.מידע; על בדיקת סטטוס תשלומים, חובות ועניינים כספיים .
3.סוגי המסמכים שאפשר לשלוח באתר באופן מקוון בלי לצאת מהבית.
4. מדריך: איך שולחים טפסים לביטוח לאומי באפס מאמץ?
5. סקירה – כל מה שצריך לדעת בנושא הגשת טפסים דרך אתר ביטוח לאומי.

קצרו תהליכים בחרו את הנושא שמעניין אתכם לגבי אתר ביטוח לאומי, ולחצו עליו למעבר:

אתר ביטוח לאומי - פעולות ושירותים שאפשר לבצע אונליין באתר ב-0 מאמץ

הפעולות שאפשר לעשות באתר ביטוח לאומי:

איזה מידע אפשר לעדכן או להגיש בצורה מקוונת דרך האתר?

פרטים אישיים

כמו לדוגמא – עדכון של פרטי חשבון בנק במידה ואלה לא נמצאים במאגר הביטוח הלאומי.

הגשת קצבאות

תביעה לקבלת דמי אבטלה, אזרחים ותיקים שעומדים בקריטריונים יכולים להגיש תביעה לתשלום קצבת זקנה ויש עוד נושאים נוספים שניתנים להגשת בקשה מקוונות ומילוי טפסים און ליין – דמי לידה, דו"ח שנתי של תשלומים או שינוי פרטים אישיים, גמלת הבטחת הכנסה ועוד.

תשלומים

אפשר לשלם מקדמות וכן חובות קודמים באמצעות הוראת קבע בבנק או כרטיס אשראי.

הסדרי חובות באמצעות הסכם תשלומים בהמחאות:

כדי להסדיר חובות באמצעות הסכם תשלומים בהמחאות, יש לפנות לסניף הביטוח הלאומי שבו מתנהל חשבונו של המבוטח.

איזה מידע אפשר למצוא באתר ביטוח לאומי?

מחשבונים עבור תשלומים

אפשר וכדאי להכיר את המחשבונים שיש באתר של המוסד לביטוח לאומי ולו על מנת לקבל מושג האם הטבה זו או אחרת עשויה להיות רלוונטית. כך למשל אפשר לוודא במחשבון קצבת הילדים שגובה הקצבה המשולם הוא הנכון.

 במידה ומגלים שיש אי התאמה בין הסכום שמראה המחשבון המקוון לבין סכום התשלום בפועל – כדאי לבדוק דרך לשכות המוסד את הפער וכך לוודא איזה מהסכומים הוא הנכון על מנת לעדכן בהתאם. המחשבונים לא נמצאים באתר של ביטוח לאומי אזור אישי אלא נמצאים בעמוד הראשי של האתר כך שכל אזרח, גם אם אין לו קוד או סיסמה לאזור האישי יכול לבצע את סימולציות החישובים.

דוגמאות נוספות למחשבונים שאפשר לעשות בהם שימוש – קבלת קבצת שארים עבור מי שהתאלמן, חישוב גובה תשלומי מזונות במקרה של הורים גרושים, בדיקת הזכאות להבטחת הכנסה, ביצוע סימולציה לגובה קצבת נכות בשיעורים מסוימים ועוד. היתרון של השימוש החופשי במחשבונים הוא האפשרות להבין טוב יותר את המצב האישי ועל סמך הבנה זו לקבל את ההחלטה האם לפנות או לא לפנות למוסד לביטוח לאומי לצורך ביצוע שינויים במצב האישי או להגיש תביעה כזו או אחרת.

אדם זה או אחר שסבור שתשלומים שהוא משלם או מקבל מהמוסד לביטוח לאומי אינם תואמים את המצב האישי שלו יכול להיכנס לאזור המחשבונים של אתר ביטוח לאומי על מנת לבצע סימולציה של חישוב אשר תהיה מבוססת על הנתונים האישיים שלו כפי שיזין אותם – מגדר, תאריך לידה, נתונים שקשורים למקום העבודה שלו או לילדים שלו והמצב המשפחתי שלו. הוא יקבל מושג בנוגע לסדר הגודל של התשלום שהוא אמור לשלם או לקבל או שיקבל תשובה האם הוא זכאי או לא לקצבה מסוימת שאודותיה בירר.

תשלום דמי ביטוח לאומי

חשוב לדעת שלכל אזרח במדינה יש את הנתונים האישיים שלו ואת המידע שרלוונטי אליו – מידע אישי אודות גיל ומקום לידה, הסטטוס שלו מבחינת תעסוקה, המצב המשפחתי שלו ועוד. כל אלה יהיו הפרמטרים שישפיעו על גובה תשלום דמי הביטוח שלו. בין אם מדובר בעובד שכיר או בעובד עצמאי – באחריותו של העובד לשים לב שאכן התשלומים נגבים ממנו על בסיס רציף וללא הפסקה, זאת על מנת שלא ייווצר לו חוב.

במידה ומתגלה בכל זאת שיש תשלום שהתפספס או שלא בוצע כראוי – חשוב מאד לבצע תשלום חוב ביטוח לאומי ללא עיכובים או דיחויים, שכן עלולות להיות מוטלות סנקציות על אזרחים שלא משלמים בצורה סדירה את דמי הביטוח הלאומי ומדובר במצב בעייתי מאד. אם מאיזושהי סיבה לא בוצעו כמה תשלום עלול להיווצר חוב בסכום גבוה שימנע מאותו אזרח לקבל שירותים וסיוע מהמוסד לביטוח לאומי בשל היעדר תשלום. מכאן שחשוב מאד לדאוג שלא יהיה חוב ומדי פעם מומלץ לוודא שהתשלומים מבוצעים כראוי.

דמי הביטוח הלאומי אינם מס רגיל בין שאר המיסים שאזרחי ישראל נדרשים לשלם. מדובר בתשלום מס מצד אחד אך זהו מס שמבטיח זכויות, הטבות סוציאליות וקבלת תמלוגים או קצבאות במקרה הצורך במהלך החיים. אפשר לומר שקבלת הסיוע מהביטוח הלאומי היא תנאי חובה לכך שמאוחר יותר על פי הצורך אפשר יהיה להיעזר בסיוע של המוסד לביטוח לאומי.

כל הזמן ישנם מקרים של חובות או של אי תשלום ולכן מי שמקפיד לשמור על אזרחות טובה למען עצמו צריך לוודא מדי פעם שהתשלומים של דמי ביטוח לאומי עבורו משולמים ללא שום תקלה או הפרעה. רק כך הוא יבטיח לעצמו שהמוסד לביטוח לאומי יעמוד לרשותו כאשר יצטרך אותו או במילים אחרות – שהמדינה תעמוד לרשותו כאשר הוא יהיה במצב בעייתי ויצטרך סיוע. כאשר מדובר באדם בוגר שיש לו ילדים בני פחות מ- 18 הרי שדמי הביטוח הלאומי שהוא משלם קשורים גם אליהם ומבטיחים גם להם שההתנהלות מול הביטוח לאומי במידה והם יהיו זקוקים לשירות כלשהו תהיה תקינה וחלקה. מכאן שללא קשר למצב הכלכלי חשוב מאד להקפיד על מס זה ולוודא שהוא תמיד מועבר בצורה רציפה וללא תקלות למוסד לביטוח לאומי.

דרך אתר ביטוח לאומי אפשר ללמוד אודות התשלום, על דרך החישוב של סכום התשלום וכמובן על החשיבות של התשלום ולמה חשוב לוודא שהוא מבוצע מדי חודש ללא הפסקה וללא תקלה. תשלום ביטוח לאומי יבטיח סיוע ותמיכה של המוסד לביטוח לאומי במידה ואותו אזרח לא יהיה מסוגל לעבוד ולפרנס את עצמו וגם יבטיח תשלומי קצבאות, תמלוגים או מתן הטבות לאזרחים על פי קריטריונים שנקבעו ומתעדכנים מפעם לפעם.

בדיקת כפל תשלומים בנושא חו"ל

אזרח ישראלי יכול לטוס לחוץ לארץ מתוך מגוון רחב של סיבות, בין אם הוא נוסע לאופן מזדמן או חד פעמי, בין אם השהות שלו בחוץ לארץ ארוכה או קצרה ובין אם הוא מעתיק את מקום מגוריו למדינה אחרת. תחת תנאים והגבלות כאלה ואחרים הוא יישאר מוגדר כאזרח ישראלי ולמרות שאין הוא נמצא בישראל יחולו עליו חובות כמו תשלום ביטוח לאומי על מנת שיישמר לו רצף זכויות במידה ויהיה עליו לממש זכויות שמגיעות לו מפאת היותו אזרח ישראלי שהמשיך לשלם ביטוח לאומי גם כאשר לא היה נוכח בישראל.

לאזרחים ישראליים שנוסעים לחוץ לארץ או מקבלים החלטה להעתיק את מקום המגורים שלהם למדינות אחרות יש לא מעט מידע לדעת או לברר לפני הנסיעה, זאת על מנת שהם יידעו איך הם ממשים זכויות כאשר הם לא נמצאים בישראל ואיך הם יכולים להימנע מכפל תשלום של דמי ביטוח לאומי.

הקשר של האמנות הבין לאומיות הוא השתייכותה של מדינת ישראל לאמנה שחתומות עליה לא מעט מדינות והן מגבות האחת את השנייה בכל מה שקשור למתן זכויות או תשלום קצבאות לאזרחים האחת של השנייה במידה והן לא מתגוררים במדינת האם.

כך גם נחסך ביטוח לאומי תשלום חוב בשל אי תשלום, שכן מי ששוהה בחוץ לארץ יוכל תחת תקנות מסוימות לשלם את דמי הביטוח למדינה שתיתן לו שירותים סוציאליים בעת הצורך וכך הוא לא צריך לשלם גם למדינה שהוא חי בה וגם למוסד לביטוח לאומי בישראל. חשוב להבין את המשמעות של אמנה זו, שכן בדומה לאזרחים ישראליים שישהו במדינה אחרת ויצפו תמורת תשלום סוציאלי קבוע לקבל שירותים בקהילה או במקום שבו הם מתגוררים – כך גם אזרחים זרים שמתגוררים בישראל מקבלים קצבאות או שירותי רווחה מהמוסד לביטוח לאומי הישראלי וכך נמנעים תשלומים מיותרים מהרבה מאד אנשים, ישראליים וזרים כאחד.

חזרה לעבודה או הפסקת עבודה

הנחת היסוד היא שאזרח צריך לעבוד על מנת לכלכל את עצמו ולכן יש קשר בין היותו עובד בעבודה מסודרת לבין התשלום שהוא משלם לביטוח הלאומי. דרך אתר ביטוח לאומי אפשר כיום להתחבר לאזור אישי ושם לקבל מידע שמותאם למי שמתחבר באופן אישי ולוודא שאכן מעודכן הסטטוס הנכון, בעיקר עבור מי שלאחרונה עשה שינוי כזה או אחר במה שקשור לתעסוקה שלו.

תשלום ביטוח לאומי חייב להמשיך להיות מנוכה מתלוש השכר שלו ובמידה והוא מפסיק לעבור הוא צריך לוודא שהפסקת העבודה מתאימה למצב שלו או מאושרת מבחינת המוסד לביטוח לאומי, זאת משתי סיבות – האחת היא שכעת אין הוא יכול לשלם את דמי הביטוח, מה שבעתיד עלול לפגוע בו ושנית, יכול להיות שהפסקת העבודה נגרמת בשל מצב בריאותי לא תקין שהמוסד לביטוח לאומי צריך להתערב על מנת לסייע בו.

ביטוח לאומי תשלומים נועדו להבטיח את התמיכה של המוסד במצב שבו אותו עובד לא יכול לעבוד, בין אם באופן זמני ובין אם נקלע למצב בעייתי קבוע ולכן כל מה שקשור להפסקה או המשך העבודה חייב להיות מדווח למוסד לביטוח לאומי.

תשלום ביטוח לאומי חייב להמשיך להיות מנוכה מתלוש השכר שלו ובמידה והוא מפסיק לעבור הוא צריך לוודא שהפסקת העבודה מתאימה למצב שלו או מאושרת מבחינת המוסד לביטוח לאומי, זאת משתי סיבות – האחת היא שכעת אין הוא יכול לשלם את דמי הביטוח, מה שבעתיד עלול לפגוע בו ושנית, יכול להיות שהפסקת העבודה נגרמת בשל מצב בריאותי לא תקין שהמוסד לביטוח לאומי צריך להתערב על מנת לסייע בו.

כאשר עובד מועסק כעובד שכיר בארגון או חברה ביטוח לאומי תשלום שלו מתבצע ישירות דרך תלוש המשכורת. במידה ויש בעיה עם התשלומים ייתכן מאד שאפשר יהיה לפתור את זה דרך מי שמחשב את השכר ומנפיק את תלושי המשכורת לעובדים בתוך הארגון. אם מסיבה זו או אחרת העובד מפסיק לעבוד – המוסד לביטוח לאומי חייב לדעת מזה על מנת לוודא שהתשלומים מתבצעים בצורה שמותאמת למצב החדש של העובד. 

יתכן ותהיה ירידה באחוזי המשרד או שינוי במצב האישי של העובד שיצריכו שינוי בסכום שהוא משלם לביטוח הלאומי. יכול להיות שהפסקת העבודה תהיה קבועה, מה שיצריך היערכות מחודשת מבחינת הסטטוס התעסוקתי של אותו אדם מול המוסד לביטוח לאומי. ראשית יהיה עליו לוודא שאין לו חוב למוסד ואם כן עליו לבצע באופן מיידי תשלום חוב ביטוח לאומי ובמידה ולבסוף הוא יחזור לעבוד הרי שיהיה צורך לעדכן גם את זה על מנת שהוא ימשיך לשלם כרגיל וכך יהיה זכאי להטבות, תמלוגים או זכויות.

קצבאות ותשלומים שאפשר לקבל דרך ביטוח לאומי

המערכת הישראלית לביטוח לאומי מספקת מגוון רחב של קצבאות וקמצנות לאזרחים המתאימים לקריטריונים מסוימים. קצבת הביטוח לאומי מתקנת על פי כמה גורמים עיקריים: מקום המגורים, סוג הפגיעה או החולי, רמת הנכות הגורמת לחיסרון פועל ומספר השעות העבודה המקצועיות.

אחת הקצבאות הנפוצות היא קצבת מחלה הארוכה טווח, על המבוטח להימצא בסטטוס בעל יכולת עבודה מוגבלת בתקופה המוגבלת. הסכום שניתן לקבל כחלק מהקצבת חולים הארוכה טווח מביטוח לאומי הוא ניכוי של 80% ממשכורת הגבוהה של המבוטח בשלושת החודשים האחרונים של עבודה לפני תחילת הביטוח. המסגרת החוקית מגבילה תנאים ייחודיים לאנשים עם מגבלות בתפקודים, אשר מקבלים קצבת חולים בשיעור של 100% מהמשכורת הגבוהה בשלושת החודשים האחרונים של עבודה לפני תחילת הביטוח.

נוסף לקצבת החולים, ביטוח הלאומי מספק גם קצבות נוספות כגון קצבת ילדים, קצבת הריון ולידה, קצבת תאונות עבודה ומחלה תאומנית. כל קצבה מותנית בתנאים מסוימים ובהם עבודה מסוימת, תקופת הביטוח והשלמה של דוחות  לטובת הביטוח.

למרות הקצבאות הרבות שמספק ביטוח הלאומי, ישנם מגבלות ותנאים מסוימים המונעים מאנשים מסוימים לקבל אותן.

איך מגישים טפסים און ליין דרך אתר ביטוח לאומי?

לא חייבים להגיע אל האזור אישי של ביטוח לאומי אישי על מנת להגיש טפסים או מסמכים בצורה מקוונת לטיפולם של פקידי המוסד. מספיק להיכנס לאתר הראשי של ביטוח לאומיובחלק התחתון ללחוץ על הגשת טפסים און ליין. מי שמחזיק בתעודת זהות ביומטרית יצטרך לבצע תהליך של הפעלתה קודם להגשת הטפסים, פעולה שאורכת מספר ימים ולאחר מכן אפשר למלא את הטפסים ולהגיש מסמכים שתומכים במידע שממלאים בצורה מקוונת.

הגשת בקשות וטפסים און ליין - העתיד כבר כאן

עד לא מזמן המוסד לביטוח לאומי היה נחשב לגוף מיושן שבו תהליכים קורות לאט מאד והפעולות הנדרשות לביצוע אורכות לא מעט זמן. בסניפים הפזורים בפריסה ארצית היו שעות קבלה מצומצמות והיה קשה מאד למצוא את הזמן האישי לקבלת מענה פרטי בנושאים אישיים ורגישים. יש מי שסבור שהמצב עדיין כזה גם לאחר שיש כבר אתר מתקדם ביותר של ביטוח לאומי.

בפועל המצב שונה בצורה משמעותית מזה שהיה בעבר. המזל הוא שחלק גדול מאד מהטפסים שייתכן ואזרחים שונים יצטרכו להגיש בצורה מקוונת אפשר להגיש דרך העמוד הראשי של האתר של המוסד לביטוח לאומי ולא בהכרח צריך להתעסק עם קוד או סיסמה אישיים בשביל אתר אישי ביטוח לאומי – מה שעלול להקשות על לא מעט אזרחים.

חשוב להבין שלמרות הקדמה ומתן האפשרות להגיש טפסים בצורה מקוונת ישירות לאתר הרי שצריך בכל זאת להיות עם גישה טכנולוגית שדורשת לבצע אתת הסריקה של המסמכים והעלאה שלהם במקומות הדרושים באתר.

עם קצת סבלנות סביר להניח שאפשר יהיה לראות יותר ויותר אפשרויות שהנהלת המוסד לביטוח לאומי מאפשרת לביצוע באתר בלי הגעה פיזית אל הסניפים, מה שגם מקל על הפקידים שנמצאים שם ומאפשר להם לתת שירותים למי שלא מסתדר בכלל עם רשת האינטרנט וימשיך להגיע לסניפים לצורך קבלת שירותים חיוניים עבורו.

 
אתר ביטוח לאומי מציג: בשורה טכנולוגית

בשנים האחרונות הפך אתר הביטוח הלאומי למתקדם במיוחד. אפשר לבצע בו מגוון פעולות ולקבל מידע ושירותים שבעבר היו זמינים דרך הסניפים בלבד. פיתוח האתר הוא חלק מהאג'נדה של הביטוח הלאומי בשנים האחרונות – לשפר את השירות עבור כלל המבוטחים במדינת ישראל.

בדברי מנכ"ל ביטוח לאומי אפשר למצוא אזכור מעודד על ההתקדמות הטכנולוגית: "בראש סדר העדיפויות לשנת 2020 הצבנו את שיפור השירות. במסגרת זו אנו פועלים לצמצום ממשקים מיותרים בין המבוטח לנציגי המערכת, הפחתת מספר המפגשים הנדרשים לצורך השלמת הטיפול בתביעות ופניות הציבור וסיוע במיצוי זכויותיו, באמצעות הגברת השקיפות, פרסום מידע נרחב בכלי התקשורת ואתר האינטרנט, ופישוט התהליכים למיצוי הזכויות, בין היתר, בנושאי קבלת קצבאות זקנה, נכות וסיעוד, הסדרת פירעון חובות וקבלת אישורים/מסמכים רשמיים, בדרך ידידותית המאפשרת שימוש נרחב במערכות מקוונות.

זאת ועוד, המוסד לביטוח לאומי פיתח לטובת הציבור הרחב אתר לשירות אישי המספק מידע עדכני לכל מבוטח, באמצעות קוד וסיסמא הניתנים בסניפים או בדואר האלקטרוני.."

זימון תור ביטוח לאומי

הזמינו תור דרך אל ביטוח לאומי בקליק:

נושאים נוספים באתר ביטוח לאומי:

סוגי התשלומים המופיעים באתר ביטוח לאומי: תשלומים של מבוטחים עצמאים ושאינם שכירים, תשלומים הקשורים לגמלאות, תשלום עבור תיק משק בית, תשלומים עבור שרותי בריאות, בין היתר מעבר בין קופות חולים, תשלום חוב דמי ביטוח או בקשה של החזר, תשלומים הקשורים למעסיקים, תשלומים נוספים כמו תשלומים עבור מכרז, תשלום עבור התחברות למערכת ייצוג לשום לקוחות ותשלום עבור אגרת חופש המידע ותשלומי חוב נוספים.

הביטוח הלאומי מוקיר את חללי פעולות האיבה ואת הרוגי המלכות, ומנציח אותם באתרים שהוקדשו לזכרם. 

  • אתר לזכר האזרחים חללי פעולות האיבה בלחיצה כאן.
  • אתר הנצחה להרוגי מלכות בלחיצה כאן.

 

מדור בו מתפרסמים עדכונים מכרזים לאספקת שירותים לביטוח לאומי, ומכרזי כוח אדם לגיוס עובדים למשרות הפנויות בסניפים ומבשרד הראשי.

באתר ביטוח לאומי תמצאו מידע על קרנות. הקרנות, באמצעות מימון וליווי גופים וארגונים, מסייעות בפיתוח שירותים לרווחה של קבוצות בסיכון, במתן מענה לצרכים חברתיים חיוניים, כמו צרכים הנובעים ממוגבלות והדרה חברתית, אלימות במשפחה, היעדר מיומנויות בתעסוקה, חשיפה לסביבה שאינה בטיחותית ועוד

באתר ביטוח לאומי תמצאו מערכת מייצגים בגמלאות – המערכת המיועדת לעורכי דין המייצגים לקוחות בביטוח הלאומי.

מפגשים במגוון נושאים עם אוכלוסיות שונות, במטרה לשפר את קבלת ההחלטות וכן להעביר מסרים ומידע.

הסרטונים מנגשים את התכנים המקצועיים המופיעים באתר ביטוח לאומי.

במרכזי יד מכוונת, תוכלו לקבל ללא תשלום ייעוץ והכנה לוועדה הרפואית.

שימו לב שאפשר גם לקבל ייעוץ והכוונה בשיחת וידאו אונליין עם הרופא המומחה.

השירות במרכזי "יד מכוונת" כולל:

  • סיוע בהכנת התיק הרפואי.
  • הסבר על תהליך הטיפול בוועדה הרפואית.
  • מתן הדרכה אישית על ההתנהלות וההופעה בוועדה הרפואית.

השירות ניתן על ידי צוות מקצועי של רופאים מומחים בכירים בתחומים שונים כגון: רפואת משפחה, רפואה פנימית, רפואה תעסוקתית, אורתופדיה ופסיכיאטריה ומזכירות רפואיות.

מספר הטלפון הוא 2496*

תמיד שמחים לפרגן לעורך דין לענייני משפחה בצפון אמיר בר-לב שעוזר לנו בכל מה שאנחנו זקוקים לו.