מאז ועד היום: המוסד לביטוח לאומי

מאז ועד היום: המוסד לביטוח לאומי

קראו עכשיו על המוסד לביטוח לאומי: על התפקידים הנוכחיים, על המטרות והחזון וגם מתי החל לפעול בארץ ביטוח לאומי? כל המידע בכתבה הבאה!

תוכן עניינים בכתבה: מאז ועד היום: המוסד לביטוח לאומי

ביטוח לאומי
נתחיל בהיסטוריה

על פי ויקיפדיה: דו"ח בוורידג', שאותו הגישה ועדה בין-משרדית שבראשה עמד הכלכלן ויליאם בוורידג' לפרלמנט הבריטי בשנת 1942, נחשב לאבן היסוד של הביטוח הלאומי המודרני. על פי מתכונת זו הוקם בישראל בשנת 1954 המוסד לביטוח לאומי.

בהתחלה ביטוח לאומי כלל רק שלוש קצבאות: קצבת זקנה, ביטוח אמהות (דמי לידה) וביטוח תאונות עבודה. בהמשך בשנת 1959 נוספו קצבאות ילדים, בשנת 1963 נוספו דמי אבטלה ובשנת 1988 נוסף הביטוח הסיעודי.

תחילה הוקם כמוסד עצמאי עם תקציב ומערכת גבייה נפרדים שנתון לפיקוח של שר העבודה בלבד. בשנת 1980 הוכפף ביטוח לאומי, לפי דרישת משרד האוצר, להעביר את עודפיו אל משרד האוצר, המשרד בתמורה לאיגרות חוב ממשלתיות.

התפקידים והמשמעות

על פי אתר כל זכות, תפקידיו של המוסד לביטוח לאומי:

  • הענקת גמלאות וקצבאות לזכאים.
  • ביטוח תעסוקתי והבטחת הכנסה.

המוסד לביטוח לאומי הוא אחד מעמודי התווך שעליהם נשענת המדיניות החברתית בישראל. הוא פועל מתוקף חוק הביטוח הלאומי שהתקבל בכנסת בנובמבר 1953. המוסד לביטוח הלאומי נועד להבטיח לאוכלוסיות חלשות ולמשפחות שנקלעו למצוקה זמנית או ממושכת בסיס כלכלי לקיומן. כיום מעוגנות בחוק הביטוח הלאומי תוכניות לביטוח זקנה ושאירים, אמהות, ילדים, נפגעי עבודה, נכות כללית, סיעוד, אבטלה, פשיטת רגל ופירוק תאגיד.

לבד מגמלאות בכסף נותן המוסד לביטוח לאומי שירותי שיקום והכשרה מקצועית לנכים, לאלמנות ולנפגעי איבה, שירותי סיעוד ושירותי ייעוץ לקשישים.
המוסד לביטוח לאומי מופקד גם על ביצוע חוקים נוספים והסכמים בתחום הביטוח הסוציאלי, החשוב שבהם הוא חוק הבטחת הכנסה שנועד להגן על כל משפחה בישראל מפני אובדן הכנסה ולהבטיח קיום בסיסי לאוכלוסיות נזקקות.

הביטוח הלאומי מסייע גם בפיתוח שירותי רווחה בקהילה לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, כגון קשישים, נכים, נוער וילדים במצוקה.
המוסד לביטוח לאומי מופקד גם על ביצוע חוקים נוספים והסכמים בתחום הביטוח הסוציאלי, החשוב שבהם הוא חוק הבטחת הכנסה שנועד להגן על כל משפחה בישראל מפני אובדן הכנסה ולהבטיח קיום בסיסי לאוכלוסיות נזקקות.

המוסד מופקד על גביית דמי ביטוח לאומי למימון הגמלאות המשולמות על-פי חוק הביטוח הלאומי ועל גביית דמי ביטוח בריאות המיועדים למימון מערכת הבריאות. דמי הביטוח הלאומי ודמי ביטוח הבריאות נגבים מהעובדים השכירים – באמצעות מעסיקיהם, מעובדים עצמאים וממי שאינם עובדים – בשיעורים שונים. ציבור המבוטחים המעוניינים להתלונן על כל נושא בתחומי הפעילות של המוסד יכולים לפנות אל האגף לפניות הציבור.

אולי יעניין אתכם?

ביטוח לאומי - מאז ועד היום

על פי ויקיפדיה: באופן כללי, במדינות המערב, המוסד לביטוח לאומי הוא מנגנון ממשלתי שמטרתו לסייע לתושבי המדינה במישור הכלכלי, בהתאם לצורכיהם.
במרבית המדינות בהן מונהג ביטוח לאומי, הוא מבוסס על גביית תשלום חובה שמנוכה מהכנסתו של עובד (שכיר או עצמאי), ולעיתים חייב בו גם מי שאינו עובד.

על פי אתר כל זכות: המוסד לביטוח לאומי בישראל פועל לצמצום הפערים הכלכליים בישראל ומטרתו העיקרית היא להבטיח קיום בסיסי לאוכלוסיות הזכאיות. המוסד מספק שירותים ומידע בנושאי היריון ולידה, מוגבלויות, פגיעה ומחלה, ילדים, קשישים והפסקת עבודה.

החזון הטכנולוגי

בשנים האחרונות הפך אתר הביטוח הלאומי למתקדם במיוחד. אפשר לבצע בו מגוון פעולות ולקבל מידע ושירותים שבעבר היו זמינים דרך הסניפים בלבד. פיתוח האתר הוא חלק מהאג'נדה של הביטוח הלאומי בשנים האחרונות – לשפר את השירות עבור כלל המבוטחים במדינת ישראל.

ביטוח לאומי מספר טלפון באתר מרכז הידע >>>

בדברי מנכ"ל ביטוח לאומי אפשר למצוא אזכור משמח על ההתקדמות הטכנולוגית: "בראש סדר העדיפויות לשנת 2020 הצבנו את שיפור השירות. במסגרת זו אנו פועלים לצמצום ממשקים מיותרים בין המבוטח לנציגי המערכת, הפחתת מספר המפגשים הנדרשים לצורך השלמת הטיפול בתביעות ופניות הציבור וסיוע במיצוי זכויותיו, באמצעות הגברת השקיפות, פרסום מידע נרחב בכלי התקשורת ואתר האינטרנט, ופישוט התהליכים למיצוי הזכויות, בין היתר, בנושאי קבלת קצבאות זקנה, נכות וסיעוד, הסדרת פירעון חובות וקבלת אישורים/מסמכים רשמיים, בדרך ידידותית המאפשרת שימוש נרחב במערכות מקוונות.

זאת ועוד, המוסד לביטוח לאומי פיתח לטובת הציבור הרחב אתר לשירות אישי המספק מידע עדכני לכל מבוטח, באמצעות קוד וסיסמא הניתנים בסניפים או בדואר האלקטרוני.."

ומה עוד אפשר לקרוא על ביטוח לאומי?

שימו לב: המידע המוצג בכתבה זו הוא אינו מידע או ייעוץ משפטי בשום צורה. הכתוב לא מחליף התייעצות עם עורך דין או בעל מקצוע בתחום ביטוח לאומי ולא מכוון לייעוץ בשום אופן. המטרה שלנו באתר מרכז הידע הוא לעזור לכם להתמצא במידע הרב שנמצא ברשת, ולתת מענה אמין ככל האפשר למידע שאתם זקוקים לו.

עוד עניינים מעניינים במרכז הידע:

תפריט נגישות