קצבאות שהות בחוץ לארץ בביטוח לאומי

ביטוח לאומי: קצבאות שהות בחוץ לארץ

הנחת היסוד היא שאזרח צריך לעבוד על מנת לכלכל את עצמו ולכן יש קשר בין היותו עובד בעבודה מסודרת לבין התשלום שהוא משלם לביטוח הלאומי. על הקשר ההדוק בין ביטוח לאומי והפסקת עבודה, בכתבה הבאה.

ביטוח לאומי אזור אישי

תוכן עניינים בכתבה: קצבאות שהות בחוץ לארץ דרך ביטוח לאומי

קצבאות – שהות בחוץ לארץ

אזרח ישראלי יכול לטוס לחוץ לארץ מתוך מגוון רחב של סיבות, בין אם הוא נוסע לאופן מזדמן או חד פעמי, בין אם השהות שלו בחוץ לארץ ארוכה או קצרה ובין אם הוא מעתיק את מקום מגוריו למדינה אחרת. תחת תנאים והגבלות כאלה ואחרים הוא יישאר מוגדר כאזרח ישראלי ולמרות שאין הוא נמצא בישראל יחולו עליו חובות כמו תשלום ביטוח לאומי על מנת שיישמר לו רצף זכויות במידה ויהיה עליו לממש זכויות שמגיעות לו מפאת היותו אזרח ישראלי שהמשיך לשלם ביטוח לאומי גם כאשר לא היה נוכח בישראל.

לאזרחים ישראליים שנוסעים לחוץ לארץ או מקבלים החלטה להעתיק את מקום המגורים שלהם למדינות אחרות יש לא מעט מידע לדעת או לברר לפני הנסיעה, זאת על מנת שהם יידעו איך הם ממשים זכויות כאשר הם לא נמצאים בישראל ואיך הם יכולים להימנע מכפל תשלום של דמי ביטוח לאומי.

אמנות בין לאומיות והתייחסות הביטוח הלאומי לאזרחים ששוהים בחוץ לארץ

הקשר של האמנות הבין לאומיות הוא השתייכותה של מדינת ישראל לאמנה שחתומות עליה לא מעט מדינות והן מגבות האחת את השנייה בכל מה שקשור למתן זכויות או תשלום קצבאות לאזרחים האחת של השנייה במידה והן לא מתגוררים במדינת האם.

כך גם נחסך ביטוח לאומי תשלום חוב בשל אי תשלום, שכן מי ששוהה בחוץ לארץ יוכל תחת תקנות מסוימות לשלם את דמי הביטוח למדינה שתיתן לו שירותים סוציאליים בעת הצורך וכך הוא לא צריך לשלם גם למדינה שהוא חי בה וגם למוסד לביטוח לאומי בישראל. חשוב להבין את המשמעות של אמנה זו, שכן בדומה לאזרחים ישראליים שישהו במדינה אחרת ויצפו תמורת תשלום סוציאלי קבוע לקבל שירותים בקהילה או במקום שבו הם מתגוררים – כך גם אזרחים זרים שמתגוררים בישראל מקבלים קצבאות או שירותי רווחה מהמוסד לביטוח לאומי הישראלי וכך נמנעים תשלומים מיותרים מהרבה מאד אנשים, ישראליים וזרים כאחד.

החשיבות של תשלום לביטוח לאומי ושמירה על רצף זכויות

ביטוח לאומי הוא הגוף שאליו יפנו אזרחי המדינה במידה ותתעורר בעיה כזאת או אחרת. באופן עקרוני וגורף הם אמורים לעבוד ולפרנס את עצמם כמצופה מהם ותוך כדי גם להעביר ביטוח לאומי תשלומים בצורה סדירה ורציפה ללא הפסקה. התשלום הזה הוא מה שיבטיח להם שהמוסד לביטוח לאומי יעמוד לרשותם במידה ותתעורר בעיה והם יצטרכו את עזרת המדינה. דרך אתר ביטוח לאומי אפשר להתוודע להרבה מאד מידע שכדאי לקרוא ולהבין אותו לפני שעוברים לגור בחוץ לארץ, בין אם לתקופה ארוכה ובין אם לתקופה קצרה.

ברגע שעוברים להתגורר במדינה שחתונה על אותה אמנה בין לאומית שגם ישראל חתומה עליה אפשר וצריך לבדוק את האפשרות של הפסקת ביטוח לאומי תשלום בישראל והחלפתו בתשלום למוסד המבטח במדינה שאליה עוברים. כאשר פעולה זו מבוצעת בצורה מסודרת כמו שצריך הרי שאותו אזרח לא יידרש לבצע תשלום חוב ביטוח לאומי אלא יהיה לו רצף זכויות והוא יוכל לקבל שירותים סוציאליים מהמדינה שבה הוא נמצא. אם לאחר תקופה זו או אחרת הוא יעזוב את המדינה הזאת ויחזור להתגורר בישראל – תיחשב התקופה הזאת כתקופה זהה לתקופה של מגורים בישראל מבחינת המוסד לביטוח לאומי ולא ייווצר מצב שבו הוא חייב כסף או לא יכול לממש את הזכויות הסוציאליות שמגיעות לו.

איך נערכים לקראת מעבר לגור בחוץ לארץ?

חשוב מאד לדעת בדיוק מה הסטטוס של המדינה שעוברת לגור בה מבחינת מדינת ישראל ובעיקר המוסד לביטוח לאומי. במידה ולא מבינים לעומק את המידע שמופיע באתר של המוסד, חשוב לקבוע תור ולהגיע לאחד מהסניפים של המוסד על מנת לקבל מידע אישי שמתאים לאותו אזרח ספציפית ויהיה נכון לו ולבני המשפחה שלו, במידה והוא נוסע איתם.

רק לאחר הבנה מעמיקה של המצב הספציפי שלו הוא יוכל להמשיך לארגן את כל ההכנות הדרושות לקראת הנסיעה שלו ולבטח יגיע מוכן מאד ליום הנסיעה. גם אם המדינה שאליה נוסעים לא חתומה על אותה אמנה בין לאומית בהחלט יש מה לעשות ואיך להתמודד עם המצב הזה בלי שייווצר מצב שבו אזרחים אלה לא זכאים למימוש זכויות סוציאליות ומכאן החשיבות של היערכות מוקדמת ככל האפשר על מנת שהבירוקרטיה לא תעכב את הנסיעה ואת לוח הזמנים הדרוש בשבילה.

ומה עוד אפשר לקרוא על ביטוח לאומי?

שימו לב: המידע המוצג בכתבה זו הוא אינו מידע או ייעוץ משפטי בשום צורה. הכתוב לא מחליף התייעצות עם עורך דין או בעל מקצוע בתחום ביטוח לאומי ולא מכוון לייעוץ בשום אופן. המטרה שלנו באתר מרכז הידע הוא לעזור לכם להתמצא במידע הרב שנמצא ברשת, ולתת מענה אמין ככל האפשר למידע שאתם זקוקים לו.

עוד עניינים מעניינים במרכז הידע:

ביטוח לאומי טלפון

סקירה מקיפה של מוקד שירות הלקוחות בטלפון של ביטוח לאומי

ביטוח לאומי הוא גוף ממשלתי המספק מגוון רחב של שירותים לציבור הרחב, כגון קצבאות, הטבות, ושירותים נוספים. על מנת לקבל את השירותים הללו, הציבור יכול ליצור קשר עם מוקד שירות הלקוחות בטלפון של ביטוח לאומי. בכתבה זו נסקור באופן מקיף את מוקד שירות הלקוחות הטלפוני של המוסד הממשלתי – אולי החשוב ביותר.

להמשך קריאה >>
אתר ביטוח לאומי

אתר ביטוח לאומי – מאז ועד היום

אתר הביטוח הלאומי הוא כלי חשוב עבור מיליוני מבוטחים בישראל. האתר מספק מידע עדכני על זכויות ושירותים, ומאפשר לבצע מגוון פעולות באופן מקוון, ללא צורך לבקר בסניף הביטוח הלאומי.
האתר עבר מספר שינויים משמעותיים לאורך השנים, כולל שיפור הנגישות, הוספת שירותים דיגיטליים, ושיפור חווית המשתמש. בכתבה קצרה, אך מרתקת, סיפרנו מה בדיוק קורה היום באתר הביטוח הלאומי, ולאן פניו של ממשק האונליין מועדות?

להמשך קריאה >>

מחפשים עורך דין לענייני משפחה ברמה הגבוהה ביותר? התקשרו עכשיו לעורך דין אמיר בר-לב.

מעל 28 שנות ניסיון רק בדיני משפחה!