דיווח על חזרה לעבודה או הפסקת עבודה דרך ביטוח לאומי

דיווח על חזרה לעבודה או הפסקת עבודה

הנחת היסוד היא שאזרח צריך לעבוד על מנת לכלכל את עצמו ולכן יש קשר בין היותו עובד בעבודה מסודרת לבין התשלום שהוא משלם לביטוח הלאומי. על הקשר ההדוק בין ביטוח לאומי והפסקת עבודה, בכתבה הבאה.

ביטוח לאומי

תוכן עניינים בכתבה: הפסקה/חזרה לעבודה דרך ביטוח לאומי

דיווח על חזרה לעבודה או הפסקת עבודה

אין מי שלא מכיר את המוסד לביטוח לאומי. גם אם אין תקשורת ישירה עם הגוף הזה הרי שלכל אזרח במדינה יש אליו קשר החל מהרגע שבו מתחילים החיים הבוגרים שלו. המוסד הוא הגוף שאמון על הביטחון הסוציאלי של האזרחים ולכן הוא זה שידאג להם במקרים שבהם הם לא יוכלו לכלכל ולפרנס את עצמם. מכאן שאחד הדברים החשובים אשר קשורים לפעילות של המוסד לביטוח לאומי הוא הנושא של עבודה, אבטלה, הפסקת עבודה וכל תתי הנושאים שיוצאים מנושאים אלה.

הנחת היסוד היא שכל אזרח צריך לעבוד ולפרנס את עצמו. הוא יכול, לשם כך, ללמוד לימודים גבוהים או מקצועי, לבחור תפקיד או תחום מעניין ויכול גם להסתפק בעבודה שגרתית שמספקת לו שכר קבוע ויציב ונותנת לו שקט וביטחון. המשותף לכל סוגי העבודות האלה הוא התשלום שישלם אותו עובד דרך תלוש המשכורת שלו לביטוח הלאומי. אפשר גם לעבוד בעסק עצמאי ואז התשלום עבור הביטוח הלאומי מבוצע באופן יזום דרך הוראת קבע או תלושי נייר לתשלום בבנק.

הקשר ההדוק בין עבודה לבין המוסד לביטוח לאומי

כאמור, הנחת היסוד היא שאזרח צריך לעבוד על מנת לכלכל את עצמו ולכן יש קשר בין היותו עובד בעבודה מסודרת לבין התשלום שהוא משלם לביטוח הלאומי. דרך אתר ביטוח לאומי אפשר כיום להתחבר לאזור אישי ושם לקבל מידע שמותאם למי שמתחבר באופן אישי ולוודא שאכן מעודכן הסטטוס הנכון, בעיקר עבור מי שלאחרונה עשה שינוי כזה או אחר במה שקשור לתעסוקה שלו. תשלום ביטוח לאומי חייב להמשיך להיות מנוכה מתלוש השכר שלו ובמידה והוא מפסיק לעבור הוא צריך לוודא שהפסקת העבודה מתאימה למצב שלו או מאושרת מבחינת המוסד לביטוח לאומי, זאת משתי סיבות – האחת היא שכעת אין הוא יכול לשלם את דמי הביטוח, מה שבעתיד עלול לפגוע בו ושנית, יכול להיות שהפסקת העבודה נגרמת בשל מצב בריאותי לא תקין שמוסד ביטוח לאומי צריך להתערב על מנת לסייע בו.

ביטוח לאומי תשלומים נועדו להבטיח את התמיכה של המוסד במצב שבו אותו עובד לא יכול לעבוד, בין אם באופן זמני ובין אם נקלע למצב בעייתי קבוע ולכן כל מה שקשור להפסקה או המשך העבודה חייב להיות מדווח למוסד לביטוח לאומי.

בנוסף ניתנה האפשרות להורים לבחור האם הם מעוניינים להשקיע באותו אפיק השקעה גם את קצבת הילדים שהם מקבלים לחשבון הבנק שלהם. הרציונל הוא שכסף זה משויך לכל ילד על פי מספר תעודת הזהות שלו ואין הוא ניתן למשיכה לפני ההגעה לגיל הבגרות. מכיוון שבגיל 18 אמור אותו ילד להתגייס לצבא הרי שמצד אחד תוכנית החסכון תהיה פתוחה בפניו בגיל 18 למשיכת הכספים אך תמשיך לצבור תשואה עד שיגיע לגיל 21. המידע של ביטוח לאומי אישי באתר האינטרנט של המוסד כולל את כל המידע אודות התוכנית וכמובן את המסלול שבחרו ההורים עבור כל ילד.

החשיבות של עבודה ותשלום לביטוח הלאומי

כאשר עובד מועסק כעובד שכיר בארגון או חברה ביטוח לאומי תשלום שלו מתבצע ישירות דרך תלוש המשכורת. במידה ויש בעיה עם התשלומים ייתכן מאד שאפשר יהיה לפתור את זה דרך מי שמחשב את השכר ומנפיק את תלושי המשכורת לעובדים בתוך הארגון. אם מסיבה זו או אחרת העובד מפסיק לעבוד – המוסד לביטוח לאומי חייב לדעת מזה על מנת לוודא שהתשלומים מתבצעים בצורה שמותאמת למצב החדש של העובד.

יתכן ותהיה ירידה באחוזי המשרד או שינוי במצב האישי של העובד שיצריכו שינוי בסכום שהוא משלם לביטוח הלאומי. יכול להיות שהפסקת העבודה תהיה קבועה, מה שיצריך היערכות מחודשת מבחינת הסטטוס התעסוקתי של אותו אדם מול המוסד לביטוח לאומי. ראשית יהיה עליו לוודא שאין לו חוב למוסד ואם כן עליו לבצע באופן מיידי תשלום חוב ביטוח לאומי ובמידה ולבסוף הוא יחזור לעבוד הרי שיהיה צורך לעדכן גם את זה על מנת שהוא ימשיך לשלם כרגיל וכך יהיה זכאי להטבות, תמלוגים או זכויות.

איך מדווחים על הפסקת עבודה או חזרה לעבודה?

יש מגוון דרכים לדווח למוסד לביטוח לאומי כל סטטוס שקשור בעבודה. יש אפשרות לעשות את זה דרך ממונה השכר במקום העבודה וכמובן דרך אתר האינטרנט המעודכן והנוח של המוסד לביטוח לאומי. מי שהתשלומים למוסד מתבצעים עבורו בצורה רציפה וללא הפרעות או הפסקות יכול לקבל קוד או סיסמה לאזור האישי באתר וכך למסור דיווחים אודות עצמו, כמובן כאלה שיש מסמכים רשמיים שיגבו את המצב המדובר. אפשר להעלות טפסים או אישורים סרוקים ישירות לאתר וכך לדווח על הפסקת עבודה או על חזרה לעבודה לאחר הפסקה זו או אחרת. במידה ומעוניינים אפשר גם לקבוע תור באחת מהלשכות של המוסד הפזורות ברחבי הארץ והפקיד במקום יבצע את הדיווח הדרוש. כל עוד הדיווח מתבצע – אין זה משנה באיזו דרך זה מבוצע.

ומה עוד אפשר לקרוא על ביטוח לאומי?

שימו לב: המידע המוצג בכתבה זו הוא אינו מידע או ייעוץ משפטי בשום צורה. הכתוב לא מחליף התייעצות עם עורך דין או בעל מקצוע בתחום ביטוח לאומי ולא מכוון לייעוץ בשום אופן. המטרה שלנו באתר מרכז הידע הוא לעזור לכם להתמצא במידע הרב שנמצא ברשת, ולתת מענה אמין ככל האפשר למידע שאתם זקוקים לו.

עוד עניינים מעניינים במרכז הידע:

ביטוח לאומי טלפון

סקירה מקיפה של מוקד שירות הלקוחות בטלפון של ביטוח לאומי

ביטוח לאומי הוא גוף ממשלתי המספק מגוון רחב של שירותים לציבור הרחב, כגון קצבאות, הטבות, ושירותים נוספים. על מנת לקבל את השירותים הללו, הציבור יכול ליצור קשר עם מוקד שירות הלקוחות בטלפון של ביטוח לאומי. בכתבה זו נסקור באופן מקיף את מוקד שירות הלקוחות הטלפוני של המוסד הממשלתי – אולי החשוב ביותר.

להמשך קריאה >>
אתר ביטוח לאומי

אתר ביטוח לאומי – מאז ועד היום

אתר הביטוח הלאומי הוא כלי חשוב עבור מיליוני מבוטחים בישראל. האתר מספק מידע עדכני על זכויות ושירותים, ומאפשר לבצע מגוון פעולות באופן מקוון, ללא צורך לבקר בסניף הביטוח הלאומי.
האתר עבר מספר שינויים משמעותיים לאורך השנים, כולל שיפור הנגישות, הוספת שירותים דיגיטליים, ושיפור חווית המשתמש. בכתבה קצרה, אך מרתקת, סיפרנו מה בדיוק קורה היום באתר הביטוח הלאומי, ולאן פניו של ממשק האונליין מועדות?

להמשך קריאה >>