קצבאות שירות צבאי ושחרור בביטוח לאומי

קצבאות שירות צבאי ושחרור בביטוח לאומי

הקשר בין המוסד לביטוח לאומי לבין חיילים משוחררים מתחיל מיד לאחר השחרור. למה? כי מהרגע שמסיימים את השירות הצבאי חוזרים להיות אזרחים לכל דבר ועניין. המשמעות? חוזרים לשלם את דמי הביטוח הלאומי. בנוסף, זכאים האזרחים הטריים לזכויות רבות וקצבאות שונות ומשונות מביטוח לאומי.

תוכן עניינים בכתבה: קצבאות שירות צבאי ושחרור

קביעת תור ביטוח לאומי

קצבאות – שירות צבאי ושחרור

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף הרשמי מטעמה של המדינה שדואג לביטחונם של האזרחים ומסייע להם במקרים רבים ומגוונים לאורך החיים. מדובר בגוף שגובה תשלום מס שהוא מס חובה ובתמורתו יעמוד המוסד לרשותם של האזרחים אשר נזקקים לכל עזרה שהיא במהלך חייהם. פרק הזמן שקשור להיותו של אזרח זה או אחר חייל שמשרת בצבא ההגנה לישראל הוא פרק זמן ייחודי שבעצם מביא איתו הפסקה בחייו האזרחיים והוא נתון בכל מעגלי החיים שלו לצבא.

אך מהרגע שגבר או אישה משתחררים וחוזרים שוב להיות אזרחים חלה עליהם החובה לחזור ולשלם את דמי הביטוח הלאומי בהתאם למצבו האישי, המשפחתי ובעיקר התעסוקתי. יש חשיבות להודעה של ביטוח לאומי חזרה לעבודה, שכן כאשר החייל המשוחרר מתחיל לעבוד כעובד שכיר תשלום דמי הביטוח הלאומי שלו יתבצע דרך תלוש המשכורת שהוא מקבל מהמעביד. מומלץ מאד לכל מי שמשתחרר מהצבא ליצור לעצמו ביטוח לאומי קוד סודי שאיתו הוא יכול לברר מידע ולבצע פעולות באזור אישי באתר.

על חיילים משוחררים והמוסד לביטוח לאומי

כאמור, הקשר בין המוסד לביטוח לאומי לבין חיילים משוחררים מתחיל מיד לאחר השחרור והוא בא לידי ביטוח בעיקר בשני עניינים חשובים – האחד הוא תשלום לחיילים מילואים כאשר עליהם להתייצב לחובתם הצבאית והם מפסידים לצורך זה ימי עבודה.

לא המעסיק הוא זה שישלם להם עבור ימים אלה אלא הביטוח הלאומי. יש פעמים שבהן המשרת עצמו יצטרך למצוא לאן צריך לבצע ביטוח לאומי שליחת מסמכים ולשם עליו להעביר את האישורים על השתתפו בימי המילואים ויש מקרים שבהם המעסיק יעשה את זה עבורו.

העניין השני הוא הכרה בעבודה מועדפת של המשוחררים הטריים שמחפשים את דרכם להשתלב בשוק העבודה והתעסוקה. בכל רחבי הארץ ובמגוון רחב של תחומים אפשר להתוודע לנושא של עבודה מועדפת אשר בגינה ולאחר התמדה של כמה חודשים אפשר לקבל מענק התמדה כדאי ומשתלם שישולם, כאמור, על ידי המוסד לביטוח לאומי. על מנת ליהנות מהטבות או הקלות אלה חשוב מאד שבמערכות המדינה הממוחשבות יהיה מעודכן סטטוס השחרור במועד הנכון.

עדכון מידע ופרטים אישיים

ברגע שחייל משתחרר כדאי לו לוודא בעצמו שאכן הסטטוס שלו כחייל משוחרר מעודכן במערכות הממוחשבות. הוא יכול לוודא זאת על ידי בירור לגבי ביטוח לאומי שעות פתיחה והגעה פיזית אל הלשכה הממוקמת בקרבת מקום המגורים שלו. חשוב לדעת שבשנים האחרונות על מנת להגיע לפגישה פיזית במשרדים ממשלתיים ובכלל זה המוסד לביטוח לאומי אין זה אפשרי פשוט להגיע וצריך לבצע זימון תור ביטוח לאומי דרך אתר רשמי של קביעת תורים.

כך הוא לא יבזבז זמן יקר בהמתנה לתור שלו. מכיוון שכמו רבים מגופי המדינה גם למוסד לביטוח לאומי יש אתר אינטרנט מלא במידע, אפשר להתחבר אליו דרך קוד סוגי ביטוח לאומי וכך המידע שאותו אדם יהיה חשוף אליו הוא מידע אישי שקשור בו ובמצב האישי שלו. כך הוא יוכל לוודא שאכן מעודכן שהוא השתחרר מהצבא ואם לא – יעלה לאתר את המסמכים הדרושים לשם העדכון. ברגע שהוא יהיה מעודכן כחייל משוחרר הוא יוכל להגיש לתשלום את האישור על ימי מילואים שהוא יוצא אליהם וכאמור גם לעבוד בעבודה מועדפת ולקבל עבורה את התגמול המתאים לאחר תקופת ההתמדה הנדרשת.

ההתמודדות עם החיים האזרחיים שאחרי השחרור מהצבא

אין זה פשוט לבצע את המעבר מחיי הצבא לחיי האזרחות. החיילים שהיו רגילים שכל תנאי השירות שלהם מרוכזים על ידי מי שאמון על כך פתאום מוצאים את עצמם דואגים לבירוקרטיה של עצמם והם לא רגילים לכך. יחד עם זאת, המזל הוא שבזכות רשת האינטרנט הכל הרבה יותר נוח ופשוט לביצוע.

ברגע שיוצרים קשר עם מוקד ביטוח לאומי אפשר לוודא בשיחת טלפון אחת את כל מה שצריך לעשות או לשים אליו לב לאחר השחרור וכך ללא כל ספק ההתחלה של חיי האזרחות יהיו קלים ונוחים יותר. בעזרת האתר של המוסד לביטוח לאומי אפשר לבצע הרבה מאד פעולות לבד בלי להגיע פיזית אל סניפי המוסד ובלי להמתין זמן בהמתנה. תיאום ביטוח לאומי של מגוון פרטים או עדכון יכול להתבצע דרך האתר וכך החייל המשוחרר יכול להיות רגוע ושקט שהסטטוס שלו מעודכן וכלל הרשויות במדינה יידעו בדיוק איך להתייחס אליו ולאפשר לו לבצע בחירות שמתאימות לו.

ומה עוד?

שימו לב: המידע המוצג בכתבה זו הוא אינו מידע או ייעוץ משפטי בשום צורה. הכתוב לא מחליף התייעצות עם עורך דין או בעל מקצוע בתחום ולא מכוון לייעוץ בשום אופן. המטרה שלנו באתר מרכז הידע הוא לעזור לכם להתמצא במידע הרב שנמצא ברשת, ולתת מענה אמין ככל האפשר למידע שאתם זקוקים לו.

עוד עניינים מעניינים במרכז הידע:

ביטוח לאומי טלפון

סקירה מקיפה של מוקד שירות הלקוחות בטלפון של ביטוח לאומי

ביטוח לאומי הוא גוף ממשלתי המספק מגוון רחב של שירותים לציבור הרחב, כגון קצבאות, הטבות, ושירותים נוספים. על מנת לקבל את השירותים הללו, הציבור יכול ליצור קשר עם מוקד שירות הלקוחות בטלפון של ביטוח לאומי. בכתבה זו נסקור באופן מקיף את מוקד שירות הלקוחות הטלפוני של המוסד הממשלתי – אולי החשוב ביותר.

להמשך קריאה >>
אתר ביטוח לאומי

אתר ביטוח לאומי – מאז ועד היום

אתר הביטוח הלאומי הוא כלי חשוב עבור מיליוני מבוטחים בישראל. האתר מספק מידע עדכני על זכויות ושירותים, ומאפשר לבצע מגוון פעולות באופן מקוון, ללא צורך לבקר בסניף הביטוח הלאומי.
האתר עבר מספר שינויים משמעותיים לאורך השנים, כולל שיפור הנגישות, הוספת שירותים דיגיטליים, ושיפור חווית המשתמש. בכתבה קצרה, אך מרתקת, סיפרנו מה בדיוק קורה היום באתר הביטוח הלאומי, ולאן פניו של ממשק האונליין מועדות?

להמשך קריאה >>

תפריט נגישות